Pamiętam jak... (Da war mal was...)
 Oceń wpis
   

Wspomnienia w plakatach – wystawa komiksów

 

Co wspomina generacja Niemców, których życie po połowie przypadło na dwa okresy historycznie: podziału kraju i jego zjednoczenia?

 

Wielokrotnie nagradzany autor o pseudonimie Flix postanowił zadać to pytanie zarówno sobie samemu, jak i swoim przyjaciołom. Dzięki temu powstał swoisty kalejdoskop osobistych refleksji związanych z „tą i tamtą stroną życia” przed i po upadku muru. Autor sięga do formy komiksu i przedstawia dyktaturę i demokrację, relacjonując w bardzo autentyczny, wyrazisty i wielopoziomowy sposób życie w NRD i RFN. Nie bez znaczenia jest zabawność i jednoczesna szczerość poszczególnych epizodów.

 

Atutem prezentacji komiksów jest ich dwujęzyczna forma.

 

Wystawę komiksów będzie można zobaczyć w dniach od 5 czerwca do 2 lipca 2011 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Otwarcie wystawy w dniu 5 czerwca o godz. 17.00 zaszczyci swoją obecnością sam autor komiksów, zapraszając jednocześnie na wieczór autorski.

 

Organizatorami przedsięwzięcie są Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD), Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze. Pomysłodawcą wystawy jest Martin Fleschenberg - lektor DAAD pracujący w Instytucie Filologii Germańskiej. Wystawa powstała przy współudziale Liliany Sadowskiej z Instytutu Filologii Germańskiej oraz Doroty Kaczmarek z Biblioteki „Norwida”.

 

W programie tegorocznego Festiwalu Nauki organizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski znajdą się również warsztaty translatorskie, prowadzone przez tłumacza polskiej wersji komiksów –Marka Kraskę oraz ich autora Flixa. Warsztaty odbędą się w dniu 5 czerwca 20111 w Sali Klubowej Zielonogórskiego Ratusza w godz. od 13.00 do 15.00.

 

O autorze: twórca o pseudonimie Flix mieszka obecnie w Berlinie. W roku 2002 obronił w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Saarbrücken pracę dyplomową prezentując ją w formie komiksu. Wkrótce potem komiks ten został opublikowany w jednym z niemieckich wydawnictw, a ich autor otrzymał liczne nagrody. Od tego momentu zaczęła się jego działalność jako twórcy komiksów. W latach następnych zostały wydane obok wspomnień „Da war mal was ...“ („Pamiętam jak ...”) również innego rodzaju komiksy. Do tej pory na język polski zostały przetłumaczone dwie publikacje: „Da war mal was ...“ („Pamiętam jak ...”) oraz „mädchen“ („Dziewczyny“) wydane przez „timof i cisi wspólnicy”.

Po zakończeniu studiów Flix podjął pracę wykładowcy rysunku na swojej macierzystej uczelni w Saarbrücken. Jednocześnie zajmuje się również z prowadzeniem warsztatów w Niemczech i za granicą.

 

 

Kontakt:

Martin Fleschenberg

DAAD-Lektor

tel.: 787275697

E-Mail: fleschenberg@googlemail.com

Komentarze (2)
komiksowa majówka w GCH Manhattan Zapraszamy na Bałtycki Festiwal...

Komentarze

2011-06-14 15:48:03 | *.*.*.* | odszkodowanie_odszkodowania
Re: Pamiętam jak... (Da war mal was...) [0]
Tylko sporadycznie zdarzają się takie imprezy skomentuj
2011-06-02 14:21:07 | *.*.*.* | odszkodowanie_zadośćuczynienie
Re: Pamiętam jak... (Da war mal was...) [0]
Świetna inicjatywa skomentuj
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy