Nowe DKK - Fenomen Marvela - popkulturowy panteon herosów.
 Oceń wpis
   

             

         Żeby dziś nie wiedzieć, kim są Spider-Man, Wolverine, Kapitan Ameryka, Hulk czy Iron Man, trzeba być albo eremitą, który ostatnie kilkadziesiąt lat spędził w samotni na pustyni, albo kimś pokroju cioci May, która dopiero po owych kilkudziesięciu latach dowiedziała się, że jej siostrzeniec Peter Parker przebiera się w wolnych chwilach w kostium Człowieka Pająka. Nazwanie superbohaterów znanych z komiksów wydawanych od pół wieku przez wydawnictwo Marvel Comics ikonami popkultury nie jest z pewnością przesadzone. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych (również eremitów) na panel dyskusyjny, podczas którego przyjrzymy się wspólnie temu fenomenowi. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi takie kwestie jak przemiany zamaskowanych herosów w historii oraz ich wpływ na rozwój komiksu (oraz kina rozrywkowego), a także na kształt samego wydawnictwa i jego oferty. Istotne będzie także postrzeganie uniwersum Marvela jako świata, w którym stworzona została popkulturowa mitologia - spójna i atrakcyjna dla czytelnika.

W panelu wezmą udział:


Damian Kaja - doktorant na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor publikacji poświęconych kulturze popularnej oraz komiksowi, współpracownik "Zeszytów Komiksowych".

Przemysław Kołodziej - doktorant na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniem serii komiksowych. Współpracuje z kwartalnikiem "Bliza".

Prowadzący:

Przemysław Zawrotny - doktorant na Uniwersytecie Gdańskim, autor pracy magisterskiej o epickości w komiksie, krytyk komiksowy i literacki.

Komentarze (0)
Marvel vs DC Comics
 Oceń wpis
   
To dwie największe firmy produkujące komiksy w USA. Stworzyły wielu znanych wszystkim superbohaterów: supermana, batmana, spidermana, X-menów i dziesiątki innych. Na stanie Pracowni Komiksowej jest przeszło pół tysiąca komiksów tych dwóch wydawnictw. Niektóre w formie zeszytowej inne jako zbiory w twardej okładce.

Do komiksów najbardziej lubianych przez naszych czytelników należą te pozycje, które łączą przygody superbohaterów. Przykładowo superman vs alien, batman vs spawn, hitman vs lobo, wolverine and hulk. Mamy również wspaniały komiks "Przyjdź Królestwo", w którym występują wszyscy bohaterowie stworzeni przez DC Comics. Inną perełką jest zbiór komiksów po angielsku nigdy nie wydanych w Polsce.

Jednym z pytań, które zadajemy na organizowanych lekcjach bibliotecznych jest "dlaczego nigdy nie powstanie komiks superman vs spiderman, bądź punisher vs batman?" Powód jest dość banalny. Ci bohaterowie należą do różnych wydawnictw i aby wydać taki komiks obie firmy musiałby się dogadać.

Poniżej przedstawiamy listę komiksów obu wydawnictw, które posiadamy:
1. Marvel Comics
- spiderman
- X-men
- punisher
- daredevil
- fantastyczna czwórka
- ghost rider
- venom
- volverine
- banner
- born
- hulk
- conan
- blade
- inhumans
- avangers
- abramakabra

2. DC Comics
- batman
- superman
- aliens
- darkness
- lobo
- sam i twitch
- spawn
- 100 naboi
- rising stars
- battle chasers
- green arrow
- wild cats
- transmetropolitan
Komentarze (3)
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy