Impreza Komiksowa
 Oceń wpis
   

Zapraszamy wszystkich naszych czytelników na kolejną imprezę komiksową z cyklu "Noc w Pracowni Komiksowej".

Data: 23.10.2009 (piątek) od 18:00 do godzin porannych następnego dnia

Miejsce: Pracownia Komiksowa, ul. Paderewskiego 11

Zasady: osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodzica na uczestnictwo w imprezie, będzie również skarbonka na pokrycie kosztów organizacyjnych - 5zł.

Bliższych informacji udziela nasza czytelniczka Monika Zalewska

Przewidziane atrakcje:

- panel o dramach japońskich

- konkursy: o Japonii, o mangach, rysunkowy, kalambury

- nauka gry w go i turniej z nagrodami

- gry planszowe

- pojedynki na matach DDR

- AMV i pokazy dram m.in. Tentei Gakuen, Hana Yori Dango, Devil Beside Me

- J-Rock

- kuchnia japońska (i nie tylko)

 

zapraszamy serdecznie

 

Komentarze (6)
Lekcja nr 1
 Oceń wpis
   
Oto skrót pierwszej lekcji języka japońskiego, jaka odbyła się w ostatni czwartek. Zawarte tu informacje są zaledwie niewielką częścią lekcji i mają pomóc naszym uczniom w powtórzeniu i opanowaniu materiału.

1. Alfabety
hiragana, katakana - dwa alfabety japońskie. Odpowiedniki naszych alfabetów: pisanego i drukowanego. Na ogół piszemy za pomocą hiragany, a katakany używamy do zapisu obcych słów i nazw własnych.
kanji - symbole oznaczające całe słowa. Jest ich prawie 2000. Z tego podstawowych 800 w zupełności wystarczy do płynnego czytania po japońsku.

W języku japońskim występuje pięć samogłosek a, i, u, o, e. W połączeniu z spółgłoskami tworzą one sylaby (które dla Japończyków są głoskami). Przykładowo ka, ki, ku, ke, ko, ra, ri, ru, re, ro itd...
Wyjątki:
- są tylko litery: wa, ya, yu, yo (nie ma: wi, wu, we, wo , yi, ye)
- istnieje samodzielny znak na n, m (ten sam)
- di, du czytamy i piszemy jak zi, zu

Mały znak tsu przed spółgłoską podwaja tę spółgłoskę np anna zapiszemy za pomocą znaków a, tsu, na

2. Słownictwo
Ohayogozaimasu - dzień dobry (rano)
Konnichiwa - dzień dobry
Kombanwa - dobry wieczór
Sayonara - do widzenia
Oyasumi nasai - dobranoc
tadaima - wróciłem (przy powrocie do domu np ze szkoły)
okaeri nasai - witaj w domu (odpowiedź na tadaima)

3. Zdania
a) Watashi wa Mateusz desu.
b) A: Anata wa Michał desu ka.
B: Hai, Michał desu.
c) A: Monika-san wa gakusei desu ka.
B: Iie, gakusei dewa arimasen.
d) A: Kochira wa Monika desu.
B: Hajimemashite. Michał desu. Dozo yoroshiku.
C: Hajimemashite. Monika desu. Dozo yoroshiku.
Komentarze (2)
Manga - czyli komiks japoński
 Oceń wpis
   
    Znaczna część naszego księgozbioru to komiks japoński, współpracujemy praktycznie z każdym większym wydawnictwem mangi w Polsce. Dziś liczba wydawanych mang jest kilkukrotnie większa niż 10-15 lat temu (zarówno pod względem ilości tytułów jak i nakładów). Kiedyś manga i anime były znane wąskiej grupie maniaków - dziś są niesłychanie powszechne.
    Wszystko zaczęło się od lat 80-tych, kiedy w naszej telewizji pojawiły się seriale animowane z Japonii (nazwa "anime" nie była wówczas w użyciu). Starsze pokolenie powinno pamiętać postacie Tsubasy, Dżidżi czy Jatamanów i popularne seriale SF jak Zylion czy Ulissess. Później pojawiła się Czarodziejka z Księżyca. To na niej w połowie lat 90-tych wychowała się większość fanów mangi i anime. Kolejnym wielkim serialem był Dragon Ball następne Pokemon, a dziś Naruto.
Popularność tego ostatniego wśród dzieci jest ogromna. Praktycznie kilka osób z każdej odwiedzającej nas klasy zna i ogląda Naruto.
    Wokół mangi i anime krąży wiele mitów i nieprawdziwych opowieści. Rozpuszczane zarówno przez ich przeciwników jak i zwolenników:
1)  M&A to coś ekskluzywnego i wyjątkowego a komiks Japoński jest najlepszy na świecie.
- trudno się z tą tezą zgodzić. Może 15 lat temu można było mówić o ekskluzywności - dziś Batman i Superman są mniej popularni, że nie wspomnę Spawnie czy Lobo. Podobnie ma się sprawa z jakością tudzież tą "najlepszością" - komiks japoński podobnie jak amerykański, polski czy francuski ma swoje cechy specjalne i wyróżniające. Bez problemu można znaleźć dobre komiksy z każdego z tych krajów jak i beznadziejne masówki robione pod publikę.
Tu oczywiście fani mangi podadzą standardowy argument o tym, iż fabuła w mandze jest na dużo wyższym poziomie i w innych komiksach nie spotyka się takich tematów. To też oczywiście jest nieprawda. W Pracowni Komiksowej mamy więcej komiksów "dla wymagających czytelników" z Francji niż z Japonii. Nie będę się spierał, że tematyka poruszana w mandze jest niejednokrotnie bardzo ciekawa - stwierdzam jednak fakt, że w komiksach z innych krajów możemy też odnaleźć takie elementy.
2) M&A to zboczone bajki i dzieło szatana
- do dziś na internecie krąży film o Dragon Ball i wypowiedzi "super niani" (która jeszcze wówczas nią nie była) oraz redaktora JPF'u. Prawda jest taka, że komiks jest różnorodny (nie tylko Japoński). Kto sądzi, że każdy komiks może czytać 10 latek jest w błędzie. Tak samo jak w filmach komiksy mają podział wiekowy. Wiele z nich jest od 14-16 lat, a nawet od 18. Mamy osobny regał na komiksy dla dorosłych. 1/3 zajmuje manga, 1/3 polskie komiksy (np Jerzego Szyłaka), 1/3 amerykańskie produkcje. Co ciekawe nie zawsze krew i seks są powodem umieszczenia komiksu w kategorii "dla dorosłych" - niejednokrotnie czynnikiem tym jest fabuła i poruszane tematy.
3) słowo anime - wypowiada się jako 'anim'
- często spotkać można maniaków chcących pokazać jak to oni są lepsi i lepiej wiedzą jak należy wypowiadać te słowo. Po prawdzie mają trochę racji i mylą się. Otóż Japończycy mają skłonność do niemych samogłosek na końcu słów. Przykładowo desu (tłum: jestem, być) wypowiadają jako 'des'. Sąd też może pochodzić to całe nieporozumienie z wymową.

To tylko przykłady - jest tego dużo więcej. Najgorsze z czym mamy do czynienia to  klapki na oczach wielu z naszych czytelników. Niektórzy całkowicie nie dopuszczają czytania innych komiksów niż manga, a inni dokładnie przeciwnie - przeczytają wszystko tylko nie mangę.
To niby kwestia gustu ale dlaczego takie osoby krytykują tę drugą stronę. Wroga trzeba przecież znać!
Komentarze (0)
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy