Ekranizacje komiksów
 Oceń wpis
   
Przy współczesnej technice filmowej zrobienie ekranizacji komiksu nie jest takie trudne. Wykorzystują to amerykańskie firmy Marvel i DC Comics powołując do życia na planie filmu kolejnych superbohaterów. Mamy więc w filmach Supermana, Spidermana, Batmana, Hulka, sędziego Dread, Punishera, X-menów, kapitana Amerykę i wielu innych...
Ekranizacja komiksów rozpoczęła się od lat 60-tych. Barbarella (1968) i Batman (1966) to jedne z pierwszych filmów opartych na komiksach. Później powstały: Popeye The Sailor, Conan Barbarzyńca, Heavy metal, Kaczor Howard, Żółwie Ninja.
Jednakże nie zawsze kierunek jest: najpierw komiks, później film. Dla przykładu nie służy predator i alien - postacie z dwóch filmów z lat 80-tych, doczekały się swoich komiksów i dalszych ekranizacji. Podobnie jest z Gwiezdnymi Wojnami, Parkiem Jurajskim i wieloma innymi tytułami - w tych przypadkach to komiks jest robiony po filmie, a jego jakość często jest wątpliwa.

W Japonii główny kierunek to komiks => film. Najpierw autor tworzy dużo tomików opowiadań, a następnie pojawia się anime. Za przykłady mogą służyć najbardziej znane w Polsce tytuły: Dr. Slump, Dragon Ball, Naruto, Bleach. Niejednokrotnie anime jest robione równolegle z komiksem. Co ciekawe autorzy nie zachowują zgodności i dodają w anime wiele dodatkowych wątków i opowieści.

Jednak kilka zależności komiks-anime w japońskich produkcjach zasługuje na uwagę:
- Evangelion - najpierw powstało anime (cały serial) a dopoiero komiks (który jest rysowany od 10 lat i opowiada dokładnie tę samą historię co anime)
- Ghost in the Shell - komiksy i anime znacznie się od siebie różnią. Bohaterowie mają inne charaktery i operują na innym tle. Można powiedzieć, że są tu równolegle światy i alternatywne historie - zresztą autorzy w ten sam sposób to tłumaczą
- Battle Angel Alita - zekranizowano tylko jeden z 8 tomów komiksu. Nad czym niestety bardzo ubolewam, bo zarówno komiks jak i ekranizacja jest na bardzo wysokim poziomie.

Wspomnieć jeszcze należy o ekranizacjach japońskich komiksów w których grają aktorzy - zrobienie anime na podstawie mangi jest proste, ale zrobienie filmu dużo trudniejsze. W ostatnich latach pojawiło się sporo takich filmów, przykładowo: Initial D, Deach Note, Prince of Tennis, są również live action (coś na wzór przedstawienia teatralnego) - np: Bleach.
Są również duże produkcje, które wedle plotek już dawno powinny się pojawić: Dragon Ball i Evangelion.

Wchodząc na grunt europejski też jest sporo komiksów i ekranizacji, o których warto wspomnieć. Dla przykładu Muminki - najpierw powstał komiks, potem książka (obie rzeczy stworzyła Tove Jansson) dopiero później powstały filmy. Mało osób wie o tym, że komiks Muminków był pierwszy - a jeszcze mniej wie, że stworzyła go autorka książki.
Idąc dalej mamy mało znany film francuski Immortel z 2004 roku jest to adaptacja pierwszej powieści z "trylogii Nikopola".
Najbardziej znanym komiksem europejskim i jego ekranizacjami jest pewnie Asterix i Obelix.

Na rynku polskim doczekaliśmy się wątpliwej jakości ekranizacji Kajka i Kokosza. Był również film Tytus Romek i Atomek. Nie możemy również zapomnieć o komiksie o Kapitanie Klossie.

Ogólnie - filmów które są ekranizacjami komiksów jest kilkadziesiat (jeśli nie kilkaset), komiksów które są robione po filmie równie wiele. Nawet jak odejmniemy nawet komercyjne produkcje niskiej jakości pozostanie bardzo dużo tytułów.
Do moich ulubionych należą Metropolis (film z 1927 roku, komiks z lat 60-tych i film animowany z 2001) - polecam każdemu z zapoznaniem się z tymi produkcjami.
Z amerykańskich filmów polecę Unbreakable - nie ze względu na to że jest ekranizacją komiksu (bo nie jest), ale ze względu na jego fabułę, która bardzo wiele o komiksie mówi.

Oczywiście komiksy nie powstają tylko na podstawie filmów. Mogą to być gry komputerowe (Tomb Rider, World of Warcraft), książek (Hobbit, Kolor Magii, Conan Barbarzyńca, Tarzan, Zorro, czy choćby Biblia), a nawet gier planszowych (Warhammer).

Jeśli ktoś poszukuje więcej informacji polecam książkę Jerzego Szyłaka "Komiks i okolice kina".
Komentarze (3)
Fotki z życia pracowni Biblioteki w nowych czasach
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy