Jeż Jerzy - film
 Oceń wpis
   
Mamy miłą wiadomość dla wszystkich fanów Jeża Jerzego. Powstaje pełnometrażowy film o jego przygodach. Scenariuszem i reżyserią zajęli się autorzy komiksu - Rafał Skarżycki i Tomek Leśniak.
Ostatnio pojawił się trailer (zamieszony poniżej). Animacja prezentuje się bardzo dobrze. Niewybredne słownictwo i treści sprawiają, że podobnie jak komiks będzie to produkcja tylko dla osób dorosłych.
Jedyną złą wiadomością dotyczącą produkcji, to planowana emisja w kinach: 2010 rok.
 


Więcej o filmie można poczytać na blogu autorów.
Komentarze (1)
Dla kogo są komiksy?
 Oceń wpis
   

Jednym z powszechnych mitów dotyczących komiksów jest określenie grupy wiekowej, do której są one skierowane. Wielu sądzi, że komiksy są dla dzieci, a niektóre dla młodzieży. Nic bardziej mylnego.
Tak samo jak filmy, komiksy mają oznaczenia wiekowe: bez ograniczeń, od 12 lat, od 16 lat, od 18 lat. Czasem wydawca decyduje się na innego typu oznaczenia (np: komiks polecany od 15 roku życia), ale idea kryjąca się za tym jest taka sama: nie każdy komiks jest dla dzieci.
Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć. Jeśli 10-latek chce wypożyczyć u nas komiks spawn, to zostanie cofnięty. Jeśli 13-latek pragnie poczytać Lobo to poinformujemy go, że lepiej, aby poczekał jeszcze kilka lat. Jeśli nastolatka pragnie czytać dalsze tomy serii Brzoskwinia, to niestety srogo się rozczaruje.
W Pracowni Komiksowej stosujemy 3 grupy wiekowe. Dla dzieci (oznaczone zielonymi naklejkami), dla młodzieży (żółte naklejki) oraz dla dorosłych (czerwone). W katalogu nie stosujemy wyróżnienia na komiksy od 12 czy 16 roku życia, ale wypożyczając woluminy zwracamy na to uwagę.
Komiks podobnie jak film może być pełen przemocy, seksu, brutalności, gwałtów, przekleństw, krwi, wojny i wielu innych elementów nieodpowiednich dla dzieci. Nie należy tego w żadnym względzie bagatelizować.

Teraz historia, która niedawno miała miejsce. Miejsce: akcji duży sklep z książkami i komiksami.
Chodzę po sklepie i widzę regały z książkami w różnorakich kategoriach: fantastyka, romans, dla dzieci, ezoteryka, prawo... i wiele innych). Oczywiście zobaczyłem również dwa stanowiska oznaczone "komiks" oraz "komiks dla dzieci". Położone były w różnych częściach sklepu. Wśród komiksu dla dzieci królował asterix oraz calvin i hobbes, natomiast drugi regał okazał się dla mnie zagadką.
Obok siebie leżały: Kaznodzieja, Gigant (Disney), Likwidator, Thorgal, Człowiek Paroovka, Tytus, Romek i Atomek, Suppli, Ekspedycja, Usagi Yobimbo. Starałem się na tym ogromnym regale doszukać jakiś prawidłowości lub podziałów, niestety nieskutecznie. Była to dostępna dla każdego mieszkanka komiksów ze wszystkich kategorii wiekowych.
Zapytałem osobę z obsługi - dlaczego te komiksy są w tak nieodpowiedzialny sposób pomieszane... uzyskałem mętne tłumaczenie, że tu są normalne komiksy, a regał dla dzieci jest kawałek dalej. - No, ale tu przecież są komiksy dla dzieci... - A to przez przypadek - usłyszałem w odpowiedzi. - A co z komiksami młodzieżowymi?
Doskonałe oznaczenia książek i zupełny brak odpowiedzialności w przypadku komiksów. W tak dużym sklepie obowiązkowo muszą być trzy stoiska "komiks dla dzieci", "komiks dla młodzieży", "komiks dla dorosłych". Nie można mieszać Człowieka Paroovki (komiks młodzieżowy), z pełnym krwi i niewybrednego słownictwa Likwidatorem.
Mam nadzieję, że na przyszłość obsługa sklepu wykaże się większą odpowiedzialnością. Niestety zwyczaj wrzucania wszystkich komiksów na jedną półkę jest powszechny w sklepach i w rezultacie dziecko będące fanem Naruto ma również pod ręką komiksy erotyczne.
Jeśli natraficie gdzieś na sklepy w podobny sposób umieszczające komiksy różnych kategorii wiekowych na jednej półce - wpiszcie tego te przykłady w komentarz.

Komentarze (1)
Wydawanie komiksów w Polsce
 Oceń wpis
   

Dawne czasy, kiedy komiksy wydawano po kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy już minęły. Dzieła Christy, czy Baranowskiego były dostępne w każdym kiosku i księgarni. Dziś pomimo ogromnej popularności tamtych serii, wielkość ich wydań jest zaledwie cieniem dawnych nakładów.
Wydawnictwa nie mają łatwego życia. Często powstają serie po kilkaset sztuk... Nakład 1000 egzemplarzy, który się sprzeda jest powodem do sukcesu, a 2 tysiące sprzedanych komiksów to wielki biznes. Podejścia wydawnictw na tym trudnym rynku są różnorakie.
Niektórzy obniżają koszta wydając komiks na gorszym papierze inni dokładnie odwrotnie - podnoszą jakość wydania jednocześnie podnosząc cenę. Podobnie jest ze sposobem wyboru wydawanych komiksów. Są firmy inwestujące w reprinty dawnych komiksów, czy popularnych na zachodzie serii, inne firmy skupiają się na wydawaniu rzeczy stworzonych przez młodych twórców. Czasem wydawnictwo decyduje się wypuścić jeden duży nakład popularnego komiksu, który przyniesie zysk i 10 mniejszych komiksów na granicy opłacalności, ale reprezentujących znacznie większy poziom artystyczny.
Nie małym problemem są również licencje na zagraniczne komiksy... niejednokrotnie są one niezwykle kosztowne, albo sprzedawane w pakietach (jeden dobry komiks i kilka gorszych).

Życie twórców komiksów też nie jest łatwe. Kilku młodym osobom udało się wbić w ten rynek, ale ogromna liczba artystów nigdy nie przeskoczy bariery jaką jest wydanie własnego komiksu.
Dlaczego? Powodów jest kilka:
1. warsztat - często wydaje nam się, że rysujemy dobrze, że nasza kreska jest super, że tworzony przez nas komiks odpowiada standardom wydawnictw. Nic bardziej mylnego. Ogromna masa ludzi pomimo, że dobrze rysuje nie ma pojęcia o teorii komiksu, nie wie jak kadrować, gdzie umieszczać puentę, jak rysować dymki z dialogami, w jaki sposób prowadzić oczy czytającego. Nie wspominając już o błędach w scenariuszu, czy źle dobranej czcionce.
Dlatego tak ważne jest pokazywanie prac innym i słuchanie ich opinii. Warto również robić wystawy i pokazywać się szerszej publiczności. Jakiś czas temu mieliśmy w Pracowni wystawę dwójki początkujących artystów. Ich pracę skomentowało kilku znanych twórców komiksowych i udzieliło swoich rad.

2. zniechęcenie po kilku nieudanych próbach - to, że jakieś wielkie wydawnictwo odrzuciło nasz komiks nie oznacza, iż nikt go nie wyda. Są firmy, które bardzo mocno inwestują w młodych autorów. To do nich należy wysyłać swoje prace, a jeśli już nasze komiksy są odrzucane to pytajmy się z jakich powodów.

3. złe określenie priorytetów - niektórzy uważają, że pierwszym sukcesem jest wydanie komiksu. Nic bardziej mylnego. Wydanie komiksu pieniędzy nie przynosi, przy nakładzie 300 sztuk - sławy również nie. Liczy się to, co robimy za dobre pieniądze. Powinniśmy brać udział w konkursach, pracować dla firm copywrighterskich, tworzyć komiksy jako reklamówki do ulotek, podręczników szkolnych, gazet itp. Taka działalność przyniesie nam więcej pieniędzy i na pewno później pozwoli wydać własny komiks. Trzeba zaistnieć w środowisku a nie ma nic lepszego niż np: rysownie do gazety czy wygranie jakiegoś konkursu.
Szarlota Pawel, która ostatnio odwiedziła nasza Pracownię radziła aby stworzyć komiks (strip) reklamujący jakiś produkt i z takim czymś zgłaszać się do firm zajmujących się reklamą, albo stworzyć serię postaci i wysyłać do wydawnictw podręczników.
Celem życia początkującego artysty nie jest wydanie swego pierwszego komiksu, ale zaistnienie w środowisku.

4. Tworzenie komiksów niszowych. Jeśli chcemy coś wydać, to musi sie to sprzedać, a sprzeda się tylko jeśli będzie się podobać (lub będziemy sławni). To oczywiście komercjalizacja w najgorszej postaci, ale musimy mieć świadomość czego oczekują czytelnicy i wydawnictwa. W Pracowni Komiksowej doskonale widzimy jak różnorodne jest zainteresowanie polskimi komiksami. Taki Człowiek Paroovka czy Biocosmosis są bardzo chętnie wypożyczane, podobnie Kajko i Kokosz, czy nawet komiksy historyczne. Ale przykładowo ciężkie dzieła dla dorosłych czy nowelki są pomijane. Mamy w Pracowni dziesiątki komiksów prezentujących bardzo dobry scenariusz i ciekawy pomysł przedstawienia, ale są one niezrozumiałe i wypożyczają się gorzej niż komiks o Powstaniu Warszawskim czy Poznańskim Czerwcu.
Nie twierdzimy, że takich komiksów nie należy tworzyć, ale trzeba mieć świadomość, że jeśli chcemy osiągnąć sukces należy zacząć od czegoś co dobrze przyjmie się wśród czytelników.

Na koniec zachęcamy wszystkich artystów do odwiedzania naszej Pracowni. Współpraca nic nie kosztuje, a na pewno ułatwia kontakt i postawienie pierwszych kroków w świecie komiksu.
Jako Pracownia Komiksowa planujemy we wrześniu wydać album początkujących trójmiejskich artystów. Z przyjemnością umieścimy prace każdego, kto zechce z nami podzielić się swoją pracą.

Serdecznie zapraszamy

Komentarze (0)
Sprawozdanie z BFK
 Oceń wpis
   
Minął już tydzień od zakończenia Bałtyckiego Festiwalu. Te kilka dni było dla nas niezwykle pracowite. Podsumowanie zaczniemy od kilku linków:
galeria zdjęć na stronie Pracowni
sprawozdanie na mmtrojmiasto.pl
galeria na anime.com.pl
galeria na paradoks.net.pl

W piątkowy dzień atrakcje przeznaczone były głównie dla dzieci, które masowo przychodziły na nasze warsztaty z komiksu oraz grały w go. Sobota była dniem spotkań z zagranicznymi gośćmi i twórcami komiksów. Wręczone zostały również nagrody GDAK i rozstrzygnięto konkurs na pasek komiksowy w klimatach pomorskich. W niedzielę zorganizowaliśmy na terenie Pracowni Dzień Dziecka. Można było między innymi potańczyć na matach DDR oraz posmakować sushi.

Nagrody GDAK:
Najlepiej wypożyczający się komiks dla dzieci: "Snoopy tom 1" wydawnictwo Nasza Księgarnia
Najlepiej wypożyczający się komiks dla młodzieży: "Człowiek Paroovka" wydawnictwo Kultura Gniewu
Najlepiej wypożyczający się komiks dla dorosłych: "Kaznodzieja: Alamo" wydawnictwo Egmont Polska
Najlepiej wypożyczający się komiks manga: "Saiyuki tom 3" wydawnictwo Waneko
Nagroda "Jocker" dla Pana Tomasza Kołodziejczaka z Wydawnictwa Egmont Polska za współpracę i wielką pomoc dla Pracowni Komiksowej.

Konkurs na pasek komiksowy:
I miejsce Małgorzata Tyczyńska - nagrodą były komiksy za przeszło 600zł
II miejsce Joanna Noga - nagrodą były komiksy za 400zł
III miejsce Igor Wolski - nagrodą były komiksy za 200zł

Nagrody można odebrać w Pracowni Komiksowej.
Komentarze (0)
Lekcja nr 3 i 4
 Oceń wpis
   
1. Zaimki osobowe
liczba pojdedyncza
1. watashi, boku (mężczyźni poufale), atashi (kobiety poufale)
2. anata, kimi (mężczyźni poufale)
3. ano hito, kare ("on" poufale), kanojo ("ona" poufale), anno kata (uprzejmie)
liczba mnoga
1. watashitachi, watashidomo, bokutachi (bokura), atashitachi
2. anatatachi, anatagata (uprzejmie), kimitachi (kimira)
3. ano hitotachi, karera, kanojotachi, ano katagata

2. Zaimki wskazujące
kore (to), kono (ten), koko (tu), kochira (tu, ta strona), kotchi (tu, ta strona), ko (tak), konna (taki)
sore (tamto), sono (tamten), soko (tam), sochira (tam, twoja strona), sotchi (tam, twoja strona), so (tak), sonna (taki)
are (tamto), ano (tamten), asoko (tam), achira (tam), atchi (tam), a (tak), anna (taki)
dore (który), dono (który), doko (gdzie), dochira (gdzie, które miejsce), dotchi (który, która strona), do (jak), donna (jaki)

3. Dni tygodnia
nichi-yobi (niedziela), getsu-yobi, ka-yobi, sui-yobi, moku-yobi, kin-yobi, do-yobi

4. Miesiące
ichi-gatusu, ni-gatsu, san-gatsu, shi-gatsu, go-gatsu, roku-gatsu, shichi-gatsu, hachi-gatsu, ku-gatsu, ju-gatsu, juichi-gatsu, juni-gatsu

5. Dni miesiąca
tsuitachi (pierwszy), futsuka, mikka, yokka, itsuka, muika, nanoka, yoka, kokonoka, toka, juichi-nichi, juni-nichi, jusan-nichi, juyokka, jugo-nichi, juroku-nichi, jushichi-nichi, juku-nichi, hatsuka, nijuichi-nichi, nijuni-nichi, nijusan-nichi, nijuyokka, nijugo-nichi, nijuroku-nichi, nijuroku-nichi, nijushichi-nichi, nijuhachi-nichi, sanju-nichi, sanjuichi-nichi

6. Dialog
Sumimasen. Ima nan-ji desu ka.
Ku-ji gojuppun desu.
Depato wa nan-ji kara desu ka.
Ju-ji kara desu.
Gogo roku-ji made desu.
Domo arigato.
Do itashimashite.

Ima gozen 10-ji desu.

Hiru-yasumi wa 12-ji kara 1-ji han made desu.

Kyo wa 6-gatsu 18-nichi desu.

Kino wa moku-yobi dewa arimasendeshita.
Komentarze (0)
Festiwal Komiksu i Dzień Dziecka
 Oceń wpis
   
Jak już informowaliśmy w dniach 30 maja - 1 czerwca odbywa się Bałtycki Festiwal Komiksu.
Plan imprezy dostępny jest TUTAJ.

Z tego powodu w piątek 30 maja Pracownia Komiksowa będzie NIECZYNNA

Natomiast w niedzielę 1 czerwca Pracownia Komiksowa organizuje DZIEŃ DZIECKA.
W godzinach 10:00-16:00 będzie można przyjść pograć w gry planszowe, potańczyć na matach DDR, posłuchać wykładów oraz sprawdzić swoje umiejętności kaligrafowania japońskich kanji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Komentarze (0)
Nowości i podręczniki RPG
 Oceń wpis
   

W ostatnich tygodniach dotarło do naszej Pracowni wiele nowości. Fani mangi będą zadowoleni z dostawy najnowszych tomów wielu tytułów. Między innymi Utena, Brzoskwinia, Sayuki... Dla dzieci mamy nowe bajki Disneya - Gigant i Witch, oraz komediowe tytuły jak Lou!, Dilbert, Garfied.

Dodatkowo polecamy zapoznanie się z następującymi pozycjami:

- Opowieści Makabryczne, których scenariusz stworzył Stephen King

- Ja, Vampir cz 2

- Kaligrafia Japońska i Chińska

- Berlin miasto kamieni

- Świat Graffiti - album tej nowoczesnej formy sztuki

- Baśnie - Folwark Zwierzęcy

- Kajko i Kokosz w Kosmosie

- Czwórka?

Fanów RPG na pewno ucieszy dostawa kolejnych 50 podręczników. W najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych 100 pozycji. Tym samym powinniśmy dysponować największym zbiorem w regionie.

W ciągu kilku tygodni otrzymamy kolejne akcesje z nowościami, tak więc serdecznie zapraszamy do częstych odwiedzin.

Komentarze (2)
Bałtycki Festiwal Nauki
 Oceń wpis
   
Z wielką przyjemnością informujemy, iż wielkimi krokami zbliża się Bałtycki Festiwal Komiksu. Impreza ta odbywać się będzie w dniach 30-31 maja na terenie wydziałów Mat-Fiz-Inf i Filologiczno Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Szczegółowy plan imprezy już niedługo będzie dostępny na oficjalnej stronie.
Już teraz możemy zdradzić kilka atrakcji, które czekają odwiedzających:
- warsztaty rysunku dla dzieci (całych klas odwiedzających BFN);
- spotkania z wydawcami - swoją obecność potwierdziła większość polskich wydawnictw komiksowych;
- prelekcje i wykłady - zaproszeni goście (również zagraniczni) wygłoszą szereg ciekawych wykładów;
- targi komiksu - będzie okazja do kupienia komiksów - również nowości wydawniczych;
- spotkanie dla nauczycieli i pracowników dydaktycznych - poświęcone będzie ono wykorzystaniu komiksu w nauczaniu i kształtowaniu młodego pokolenia;
- przyznanie nagród GDAK - dla najlepiej wypożyczających się komiksów.

Serdecznie zapraszamy na stronę BFK http://bfk.hanami.pl/
Komentarze (2)
Lekcja nr 2
 Oceń wpis
   
1. Wskazywanie przedmiotów
Kore wa Jan-san no nimotsu desu. (To jest bagaż Jana)
Sore wa watashi no denwa desu ka. (Czy (to co trzymasz) to jest mój telefon?)

2. Liczby
0 - zero/rei
1 - ichi
2 - ni
3 - san
4 - shi/yon
5 - go
6 - roku
7 - nana/shichi
8 - hachi
9 - kyu/ku
10 - ju

16 - juroku
34 - sanjushi
59 - gojukyu
70 - nanaju

3. Numery telefonów
Anata no denwa-bango wa nan-ban desu ka.
Watashi no denwa-bango wa (03) 345-432-582 desu.
(zero-san no san-shi-go no shi-san-ni no go-hachi-ni)

4. Słówka
hon - książka
tokei - zegarek
kuruma - samochód
denwa - telefon
bango - numer
meishi - wizytówka
shimbun - gazeta
nimotsu - bagaż
enpitsu - ołówek
borupen - długopis
pen - pióro
Komentarze (0)
Lekcja nr 1
 Oceń wpis
   
Oto skrót pierwszej lekcji języka japońskiego, jaka odbyła się w ostatni czwartek. Zawarte tu informacje są zaledwie niewielką częścią lekcji i mają pomóc naszym uczniom w powtórzeniu i opanowaniu materiału.

1. Alfabety
hiragana, katakana - dwa alfabety japońskie. Odpowiedniki naszych alfabetów: pisanego i drukowanego. Na ogół piszemy za pomocą hiragany, a katakany używamy do zapisu obcych słów i nazw własnych.
kanji - symbole oznaczające całe słowa. Jest ich prawie 2000. Z tego podstawowych 800 w zupełności wystarczy do płynnego czytania po japońsku.

W języku japońskim występuje pięć samogłosek a, i, u, o, e. W połączeniu z spółgłoskami tworzą one sylaby (które dla Japończyków są głoskami). Przykładowo ka, ki, ku, ke, ko, ra, ri, ru, re, ro itd...
Wyjątki:
- są tylko litery: wa, ya, yu, yo (nie ma: wi, wu, we, wo , yi, ye)
- istnieje samodzielny znak na n, m (ten sam)
- di, du czytamy i piszemy jak zi, zu

Mały znak tsu przed spółgłoską podwaja tę spółgłoskę np anna zapiszemy za pomocą znaków a, tsu, na

2. Słownictwo
Ohayogozaimasu - dzień dobry (rano)
Konnichiwa - dzień dobry
Kombanwa - dobry wieczór
Sayonara - do widzenia
Oyasumi nasai - dobranoc
tadaima - wróciłem (przy powrocie do domu np ze szkoły)
okaeri nasai - witaj w domu (odpowiedź na tadaima)

3. Zdania
a) Watashi wa Mateusz desu.
b) A: Anata wa Michał desu ka.
B: Hai, Michał desu.
c) A: Monika-san wa gakusei desu ka.
B: Iie, gakusei dewa arimasen.
d) A: Kochira wa Monika desu.
B: Hajimemashite. Michał desu. Dozo yoroshiku.
C: Hajimemashite. Monika desu. Dozo yoroshiku.
Komentarze (2)
Dzień Komiksu
 Oceń wpis
   

W czwartek 17. kwietnia odbyły się u nas zapowiadanie spotkania autorskie. Głównym gościem była pani Szarlota Pawel - autorka przygód Kleksa, Jonka i Jonki. Wygłosiła ona wykład o początkach komiksu w Polsce. Był on niezmiernie ciekawy i przeplatany wieloma anegdotami.

Dzieci, które przyszły na spotkania z Panią Szarlotą miały okazję nauczyć się podstaw rysunku, w szczególności prostych ćwiczeń, z którymi zapoznać się powinien każdy rysownik komiksów.

Pani Szarlota wyrażała duże zainteresowanie pracami rysowników komiksowych związanych z naszą pracownią. Udzieliła wielu rad na temat jak zaistnieć w świecie komiksowym.

Po spotkaniu z autorką Kleksa odbyły się warsztaty prowadzone przez Januarego Misiaka - geneza superbohaterów oraz  Marka  Lachowicza -  wydawanie komiksów w Polsce.

Kolejne spotkania autorskie już pod koniec maja w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu.
Komentarze (4)
Program warsztatów
 Oceń wpis
   
Oto program warsztatów jakie będzie realizować Pracownia Komiksowa do końca czerwca 2008 roku:

Poniedziałek - spotkania klubu Go i fanów gier planszowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kolekcją gier planszowych. W godzinach 12-19 można przyjść, nauczyć się grać w nowe gry. Spotkania klubu Go są przeznaczone głównie dla osób początkujących, ale oczywiście zapraszamy każdego. Jeśli znajdą się chętni, będzie to również czas spotkań miłośników RPG, dla których sukcesywnie powiększamy nasz zbiór podręczników (aktualnie ponad 50 pozycji).

Wtorek - nieformalne spotkania twórców komiksów (17:00-19:00). Zachęcamy do przyniesienia swoich prac, scenariuszy. Służymy radą i pomagamy w poprawie warsztatu. Spotkania te są również okazją dla młodych artystów do szerszego zaprezentowania swoich prac - również w formie wystaw.

Środa - dzień wewnętrzny - pracownia nieczynna

Czwartek - 17:00-18:30 - kurs języka japońskiego dla początkujących. Jest to całkowita nowość w naszej pracowni. Kurs będzie miał charakter 1,5h lekcji z prezentacjami multimedialnymi, sprawdzianami i ocenami - pierwsze spotkanie 24 kwietnia.

Piątek - dzień wolny. W ramach relaksu zapraszamy wszystkich do tańców na matach DDR.

Sobota (druga i czwarta sobota miesiąca) - kaligrafia japońska - całkowicie niezależna od kursów języka japońskiego odbywających się w czwartki. Doskonała okazja do zabawy tuszem i pędzelkiem.

Serdecznie zapraszamy.
Wszystkie zajęcia są całkowicie darmowe.
Komentarze (2)
Kaligrafia japońska
 Oceń wpis
   
Od przyszłej soboty wznawiamy zajęcia z kaligrafii japońskiej. Serdecznie zapraszamy w każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca w godzinach 11:00-13:00. Zajęcia są bezpłatne, nie trzeba się również zapisywać.
Uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w posługiwaniu się pędzelkiem. Przewidujemy kilka lekcji tematycznych jak i również jesteśmy otwarci na propozycje uczestników. Pierwsze tematy, które przedstawione zostaną w kwietniu i maju to:
- alfabety japońskie (katakana, hiragana) oraz podstawowe znaki kanji
- najpopularniejsze kanji
- przykłady składania kanji i tworzenia nowych słów
Komentarze (2)
Dzień Przedsiębiorczości
 Oceń wpis
   
Organizowany jest raz do roku. Jest to doskonała okazja dla młodych ludzi do zapoznania się z pracą w firmach i urzędach. Do naszej biblioteki zgłosiło się dwóch licealistów. Przez 6 godzin mogli przekonać się o tym, że praca bibliotekarza to nie tylko siedzenie i wypożyczanie książek, ale również sporo pracy związanej z prowadzeniem katalogu, zachowaniem porządku, aktualizacją zbiorów, przygotowaniem projektów i wieloma innymi drobnymi sprawami.
Nasi licealiści mieli spróbować zarówno pracy fizycznej - jak porządkowanie księgozbioru, jak i umysłową - pracą na komputerach przy aktualizacji katalogu.
Najsłabiej chłopacy wypadki w prostych pracach porządkowych, na szczęście dla nich pomogła im ich koleżanka Joanna.
Informujemy również, iż Pracownia Komiksowa przyjmuje studentów na odbycie bezpłatnych praktyk do szkoły. Wystarczy zgłosić się do nas z potrzebnymi dokumentami i ustalić detale.
Komentarze (0)
POPLIT
 Oceń wpis
   
Dnia 17 kwietnia - w ramach Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT odbędą się w naszej pracowni spotkania z twórcami komiksowymi, oraz warsztaty. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

12:00 -  spotkanie z  Szarlotą  Pawel  - twórczynią postaci Kleksa, Jonka i Jonki oraz Kubusia Piekielnego
14:00 - spotkanie z Olą Spanowicz - malarką komiksów, autorką albumu "Buty"
15:00 - warsztaty komiksowe - prowadzący January Misiak
16:00 - warsztaty komiksowe - prowadzący Marek Lachowicz

Będzie okazja posłuchania opowieści rysowników, zadania im pytań czy zdobycia autografów.
Komentarze (1)
Nowa Wystawa
 Oceń wpis
   
Od dziś można w naszej pracowni obejrzeć wystawę krótkich form komiksowych Łukasza Godlewskiego i Marcina Szymczaka. Oboje są młodymi trójmiejskimi artystami, którzy współpracują z naszą pracownią. Dzięki ich uprzejmości mamy okazję przedstawić zarówno prace, które brały udział w międzynarodowych konkursach, jak i zupełnie nowe, nigdzie nie publikowane.

Wystawę można podziwiać przez najbliższy miesiąc.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!
Komentarze (1)
Wizyta
 Oceń wpis
   

Pracowni Komiksowych w Europie jest niewiele. Nie tylko my w Polsce jesteśmy wyjątkowi. Inne kraje też mają bardzo mało podobnych instytucji. Jakiś czas temu postanowiliśmy poszukać je wszystkie i nawiązać kontakt z ludzmi nimi zarządzającymi.

Odnaleźliśmy między innymi RENATE - pracownię komiksową w Berlinie. Kilkanaście dni temu wysłaliśmy do nich maila z zapytaniem o możliwości współpracy. Nasi sąsiedzi uznali, że najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie i postanowili wpaść z niespodziewaną wizytą. Tak więc wczoraj naszą pracownię odwiedziły dwie Niemki.

Były bardzo zainteresowane tym jak funkcjonujemy, w jaki sposób przygotowujemy projekty, jakie są preferencje czytelnicze w Polsce. Dużo również rozmawialiśmy o trójmiejskich rysownikach, bardzo spodobał im się komiks Marka Lachowicza "Człowiek Paroovka"

Sporo rozmawialiśmy o zarządzaniu pracowniami, warsztatach, naszych czytelnikach i doświadczeniach. Była to niezwykle pouczająca wymiana zdań gdyż RENATE istnieje już 10 lat, posiadają 10.000 komiksów i 2 tysięce czytelników - w większości osoby dorosłe.

Postanowiliśmy podjąć współpracę na kilku płaszczyznach. Na początek będzie to wymiana wytaw naszych rysowników, oraz przyjazd rysowników z Niemiec podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu.

Na pewno będziemy w kontakcie z naszymi nowymi znajomymi z siostrzanej pracowni. Tym bardziej, że otrzymaliśmy zaproszenie do Berlina, z którego mamy nadzieję za jakiś czas skorzystamy.


Komentarze (1)
Nowa dostawa komiksów
 Oceń wpis
   
W tym tygodniu dotarło do nas kilka akcesji z nowymi komiksami. Oto lista kilku z nich:

1. Dla dzieci
- Giga Gianty
- Asterix na igrzyskach olimpijskich
- W.I.T.C.H.

2. Dla młodzieży
- podręczniki RPG
- Authority 3
- Rozkosz
- Piekło, niebo
- Dom żałoby
- Szanowny
- Bibułka i Otoczka Otoczaka
- Buty

3. Manga
- Utena Rewolucjonistka
- Inu Yasha

4. Dla dorosłych
- Priest tom 6
- Suppli 1-3

W przyszłym miesiącu można spodziewać się kolejnych akcesji. Między innymi najnowszego tomu Lanfeusta, Black Hole, 4 tom Suppli i wiele innych.
Komentarze (0)
Marvel vs DC Comics
 Oceń wpis
   
To dwie największe firmy produkujące komiksy w USA. Stworzyły wielu znanych wszystkim superbohaterów: supermana, batmana, spidermana, X-menów i dziesiątki innych. Na stanie Pracowni Komiksowej jest przeszło pół tysiąca komiksów tych dwóch wydawnictw. Niektóre w formie zeszytowej inne jako zbiory w twardej okładce.

Do komiksów najbardziej lubianych przez naszych czytelników należą te pozycje, które łączą przygody superbohaterów. Przykładowo superman vs alien, batman vs spawn, hitman vs lobo, wolverine and hulk. Mamy również wspaniały komiks "Przyjdź Królestwo", w którym występują wszyscy bohaterowie stworzeni przez DC Comics. Inną perełką jest zbiór komiksów po angielsku nigdy nie wydanych w Polsce.

Jednym z pytań, które zadajemy na organizowanych lekcjach bibliotecznych jest "dlaczego nigdy nie powstanie komiks superman vs spiderman, bądź punisher vs batman?" Powód jest dość banalny. Ci bohaterowie należą do różnych wydawnictw i aby wydać taki komiks obie firmy musiałby się dogadać.

Poniżej przedstawiamy listę komiksów obu wydawnictw, które posiadamy:
1. Marvel Comics
- spiderman
- X-men
- punisher
- daredevil
- fantastyczna czwórka
- ghost rider
- venom
- volverine
- banner
- born
- hulk
- conan
- blade
- inhumans
- avangers
- abramakabra

2. DC Comics
- batman
- superman
- aliens
- darkness
- lobo
- sam i twitch
- spawn
- 100 naboi
- rising stars
- battle chasers
- green arrow
- wild cats
- transmetropolitan
Komentarze (3)
Komiksowe Trójmiasto
 Oceń wpis
   

Oto bardzo krótkie sylwetki ludzi komiksu związanych z trójmiastem.

Listę naszą otwiera oczywiście Janusz Christa - chyba najbardziej znany polski rysownik komiksowy. Urodził się w 1934 roku w Wilnie, jednakże praktycznie całą swoją twórczość związał z trójmiastem. Pisał dla Wieczora Wybrzeża, Świata Młodych, wydano ponad 30 jego albumów. Aktualnie mieszka w Sopocie.

profesor Jerzy Szyłak - pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, teoretyk literatury i filmoznawca. Autor dziesiątek scenariuszy komiksowych i książek poświęconych komiksowi i filmowi.

Jan Plata-Przechlewski - urodzony w 1959 roku. Zajmuje się komiksem oraz fantastyką.  Jego najbardziej znany cykl to Wampirus Wars.

Jacek Federowicz - satyryk i aktor. Mniej znany jako autor komiksów, które podobnie jak jego programy i audycje były poświęcone satyrze.

Jacek Frąś - urodzony w 1977 roku - autor rysunków i krótkich form komiksowych. Zdobywca wielu nagród, oraz perkusista.

Sławomir Jezierski - współtwórca Kicia Przystojniaka. Rysował do Playboya, Świata Komiksu, Super Boom! i Wieczoru Wybrzeża.

Radosław Kleczyński - scenarzysta i rysownik. Razem ze Sławomirem Jezierskim tworzył Kicia Przystojniaka.

Marek Lachowicz - twórca Człowieka Paroovki. Specjalizuje się w przedstawianiu historii abstrakcyjnych postaci i absurdalnego humoru.

Mateusz Skutnik - grafik komputerowy i twórca komiksów. Współpracował z Jerzym Szyłakiem. Stworzył m.in. komiks Rewolucje.

Krzysztof Wyrzykowscy - urodził się w 1975 roku w Bydgoszczy, studiował w Gdańsku i tu aktualnie mieszka. Jest projektantem w agencji reklamowej. Twórca komiksów Pomarańczowy Deszcz, Los Lobos, Marionetki, Dies Irae.

Janusz Wyrzykowski - młodszy brat Krzysztofa. Również zamieszkały w Gdańsku. Publikował w magazynie Kontra.

Wojciech Olszówka - rysownik komiksów i scenarzysta. Współpracuje z Wieczorem Wybrzeża i Dziennikiem Bałtyckim.

Tomasz Mering - autor komiksów, miłośnik akwareli. Mieszka w Wejherowie

Jakub Babczyński - urodzony w 1980 roku, rysuje do scenariuszy Jerzego Szyłaka. Debiutował na łamach gdańskiego magazynu Vormkfasa.

Ola Spanowicz - mieszka w Wejherowie, ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się malarstwem.

January Misiak - urodzony w 1972 roku w Szczecinie. Zajmuje się komiksem, rysunkiem satyrycznym i malarstwem olejnym.

Bernard Sznajder - urodzony w 1982 roku. Jego prace ukazywały się w magazynach AQQ, Fenix, Komiks Forum.

Jakub Rebelka - zdobywca wielu nagród na łódźkich OKTK. Jego komiksy ukazywały się w AQQ, Komiks Forum, Antologii komiksu i Czerwonym Karle.

Więcej o naszych rysownikach można znaleźć w Antologii komiksu polskiego. Oraz na ich prywatnych blogach i stronach internetowych.

Komentarze (3)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy