Wykłady popularnonaukowe dla licealistów
 Oceń wpis
   

Pan Paweł zaprasza na trzy wykłady popularnonaukowe dla uczniów szkół średnich. Ich tematyka będzie głownie matematyczna (z elementami fizyki), aczkolwiek przyjść może każdy - gdyż do zrozumienia wykładu nie będzie potrzebna fachowa wiedza. 

Pan Paweł będzie starał się pokazać, iż matematyka nie składa się tylko z liczenia zadań (jak to ma miejsce w szkole średniej), ale jest to piękna i o wiele bardziej rozległa dziedzina niż się większości może wydawać. Każdy wykład będzie podzielony na trzy nieformalne części (w zależności od trudności omawianych rzeczy): część pierwszą zrozumieć powinni nawet gimnazjaliści, część drugą bez problemu przyswoją licealiści, część trzecia będzie ocierała się o wiedzę uniwersytecką.

Oto daty i tematy wykładów:

- sobota 14.03.08, godz. 11:00 - Jednostki, opis wykładu: Czy możemy do jednego worka wrzucić te wszystkie metry, sekundy, tony, wolty, ruble, paskale? Czy za dziwnymi nazwami nie kryją się jakieś zależności? Czy jeden kilogram to zawsze jeden kilogram, a czy sekunda trwa zawsze sekundę? Skąd się biorą wzory fizyczne?

- sobota 28.03.08, godz. 11:00 - Liczby, opis wykładu: Jak definiujemy liczby? Czy 2+2=5? Co to są działania matematyczne? Ile jest działań? Co to są systemy liczbowe? Czym jest matematyczna nieskończoność?

- sobota 25.04.08, godz. 11:00 - Dowody, opis wykładu: Co oznacza: "udowodnić coś"? Rodzaje dowodów? Co można udowodnić? Czy można udowodnić, że nie można czegoś udowodnić? Czym są aksjomaty? Podstawowe zasady matematyki.

 

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny, czas wykładu 60-90min.

 

 

Komentarze (1)
Duch Gdańskiej Architektury - konkurs na komiks
 Oceń wpis
   

Zapraszamy do zapoznania się z konkursem komiksowym zorganizowanym przez Fundację "Wspólnota Gdańska". Konkurs jest otwarty dla wszystkich (przewidziano kategorie wiekowe).

link: www.wspolnotagdanska.pl/

 

 

 

Komentarze (1)
Wizyta w berlińskiej bibliotece komiksowej
 Oceń wpis
   

W środę 11.02.2009 odwiedziliśmy berlińską bibliotekę z komiksami. Instytucja ta istnieje już 16 lat, posiada w swoich zbiorach ponad 12 tys. komiksów oraz co ważniejsze aktywnie współpracuje z nią wielu rysowników i scenarzystów - dzięki czemu w ciągu roku biblioteka przygotowuje kilka publikacji.

"Bei Renate" jest podzielona na dwie części - biblioteczną i sklep z komiksami (widoczny na zdjęciu). Dogodna lokalizacja (centrum miasta) sprawia, iż każdego dnia pracownię odwiedza wiele osób.

 

Tu polski akcent - komiksy o Bolku i Lolku. Pytano nas czy to prawdziwe imiona używane w Polsce, ponieważ "tak fajnie brzmią".

 

 

Niedaleko znajdują się sklepy komiksowe. Na zdjęciu wejście do jednego z nich.

 

 

Tutaj humorystyczny akcent naszej wycieczki - ulica Małego Hamburgera.

 

Komentarze (0)
Makieta kolejki TT
 Oceń wpis
   

Całkiem niedawno skończyliśmy dwumiesięczną budowę makiety kolejki elektrycznej. Ma ona wymiary 1,5x1,5m. Staraliśmy się nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów, więc makietę zbudowaliśmy z podarowanych nam (często 30-letnich) części. Staraliśmy się wykorzystać to co mieliśmy pod ręką (styropian, farby plakatowe, stare modele pojazdów wojskowych), więc makieta nie przedstawia w sposób wierny żadnego okresu historycznego, ani też nie zachowuje dokładnej skali (pociągi w skali TT a modele i wojsko w skali 1:75).

Dla nas jednak nie jest to najważniejsze. Liczy się, iż tanim kosztem zrealizowaliśmy jedno z naszych marzeń z dzieciństwa.

Makieta zbudowana jest na styropianowych płytach pokrytych farba akrylową i potem pomalowanych farbą plakatową. Góry to pianka uszczelniająca do okien również pokryta akrylem i plakatówką. Drzewka to pocięte końcówki ze starej sztucznej choinki. Makieta posiada 3 niezależne tory oraz system oświetlenia (budynków i podświetlenie tunelu, lasów i wody).

Makieta, która spotyka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony odwiedzających nas dzieci i dorosłych, najlepiej prezentuje się po zachodzie słońca kiedy można włączyć całe oświetlenie.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.

 

 

 

 

 

 

Komentarze (1)
Album Pracowni Komiksowej - gotowy!
 Oceń wpis
   

Z wielką przyjemnością informujemy, iż Pracownia Komiksowa odebrała dziś  paczkę z drukarni. Oczywiście w środku znajdował się przygotowany przez nas wcześniej album "Komiksownia nr1"

Zawarliśmy w nim prace czternastu naszych, trójmiejskich rysowników i kilka informacji o naszej pracowni. Posłuży on jako materiał promocyjny naszego trójmiejskiego środowiska. M.in. roześlemy go do wydawnictw współpracujących z naszą pracownią.

Każdy z rysowników, który uczestniczył w tworzeniu albumu może się do nas zgłosić po kilka sztuk dla siebie.

Cieszymy się niezmiernie, iż udało nam się zakończyć ten wielki projekt i zapraszamy do zapoznania się z rezultatami.

okladka

Komentarze (6)
Aktualizacja danych czytelników
 Oceń wpis
   

UWAGA!

Uzupełniamy karty czytelników o numery PESEL i ewentualnie (jeśli brakuje) o numer legitymacji, czy telefonu. Każdy czytelnik rówież zobowiązany jest podpisać druk aktualizacyjny (osoby niepełnoletnie muszą go przekazać rodzicom). 

Nasze działania związane są z planami przejścia wszystkich bibliotek na jeden, spójny system informatyczny - gdzie jedna karta pozwoli czytelnikowi wypożyczyć książki w dowolnej z bibliotek.

Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do Pracowni Komiksowej w celu dokonania potrzebnych aktualizacji.

 

Informujemy również, iż nieprzekraczalny termin dostarczania zaległości mija z końcem stycznia. Później zmuszeni będziemy wysyłać monity.

 

Komentarze (0)
Żegnaj Mistrzu!
 Oceń wpis
   

Z wielkim bólem dotarła do nas wiadomość o śmierci Janusza Christy, nie tylko nestora polskiego komiksu, ale również wielkiego przyjaciela naszej pracowni. Będzie nam brakowało chwil gdy siedział w swoim fotelu i snuł opowieści - nie tylko o swoim ciekawym życiu, ale również wymyślone historie. Odszedł od nas z doczesnego świata, ale na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

 

Niech spoczywa w spokoju! Cześć Jego pamięci!

 

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 25 XI 2008r.

Msza w kościele św. Bernarda w Sopocie o godz. 11:00

Wystawienie urny o 12:30, pogrzeb o 13:00 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.

 

W tym dniu Pracownia Komiksowa będzie zamknięta.

 

Komentarze (1)
Spotkanie z wydawnictwem JPF
 Oceń wpis
   

Serdecznie zapraszamy w czwartek 27.11.2008 o godzinie 16:00 na spotkanie z wydawnictwem JPF. Będzie to okazja dla fanów mangi do zapytania o nowe plany wydawnicze, poznania bliżej pracy w wydawnictwie i zapoznania się z nowościami.

Od dziś jest również dostępne do wypożyczenia 150 nowych mang z powyższego wydawnictwa. Są to między innymi najnowsze tomy Naruto, Death Note, Angel Sanctuary i wiele innych.

 

UWAGA SPOTKANIE Z JPF ZOSTAŁO PRZENIESIONE NA STYCZEŃ 2009

 

Zamiast niego odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Frąsiem, na które serdecznie zapraszamy. Będzie to okazja to zaprezentowania do oceny swoich prac, zdobycia autografu, czy zadania pytań.

 

 

 

Komentarze (0)
Pracownia Komiksowa na Naszej Klasie
 Oceń wpis
   

Wszystkich naszych czytelników informujemy, iż w portalu Nasza-Klasa została dodana Pracownia Komiksowa. Każdy chętny może dopisać się do klasy "Czytelnicy Pracowni Komiksowej". Mamy nadzieję, że pozwoli to bliżej zintegrować środowisko odwiedzających nas osób.

Dokładny adres znajduje się TUTAJ, a klasy czytelników TUTAJ.

Przypominamy też o piątkowej imprezie. Będzie sushi, wydawnictwo WANEKO, konkursy z nagrodami i dużo różnorakiego jedzenia :)

 

Komentarze (0)
Nowy rozkład zajęć
 Oceń wpis
   

Oto nowy rozkład zajęć w Pracowni Komiksowej. Obowiązywać on będzie do końca grudnia.

poniedziałki - 16:15 - DKF i klub teatralny (na zmianę co 2 tygodnie)

wtorki - 17:00 - język japoński (pierwsze zajęcia 4.11)

czwartki - 17:00 - warsztaty z malarstwa (UWAGA: pierwsze zajęcia w piątek 24.10)

piątki - 17:00 - rysunek i scenariusz komiksowy (pierwsze zajęcia 31.10)

 

Przypominamy również o "Nocy z Pracownią Komiksową (31.10), oraz informujemy, że warszaty dla osób zapisanych do projektu "aktywizacji zawodowej" odbędą się o 11:00 w najbliższą sobotę 24.10.

Komentarze (2)
Noc w Pracowni Komiksowej
 Oceń wpis
   

Pracownia Komiksowa ma zaszczyt zaprosić naszych czytelników w dniu 31.10.2008 o godzinie 19:00 na nocną imprezę komiksową. W planach są konkursy, pokazy filmowe, gry i zabawy, oraz wiele niespodzianek.

Każdy uczestnik musi być przebrany za jakąś postać komiksową (przewidujemy konkurs na najlepsze przebranie). Jeśli ktoś ma również możliwość (nie jest to obowiązkowe) prosimy o przyniesienie jakiś przekąsek - sałatki, cukierki, ciastka.

Osoby niepełnoletnie powinny przynieść kartkę od rodziców, iż zgadzają się na Wasz nocny pobyt w Pracowni Komiksowej. Jeśli ktoś nie może zostać całą noc - nie ma problemu, aby wyszedł wcześniej np o 22.

Koniec imprezy o 7 rano.

 

Komentarze (2)
19. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi
 Oceń wpis
   

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i po raz kolejny zorganizowali naprawdę wspaniałą imprezę. Przybyliśmy tam w sobotę z samego rana i przez cały dzień uczestniczyliśmy w przygotowanych atrakcjach. Nie będziemy tu robić sprawozdania, lecz chcielibyśmy się skupić na faktach istotnych dla naszej Pracowni Komiksowej.

Mieliśmy okazję spotkać większość wydawców komiksowych w Polsce, którzy prezentowali nowości wydawnicze. Chcielibyśmy tu podziękować tym, którzy obdarowali nas swoimi komiksami. Były to wydawnictwa: Egmont Polska, Mucha Comics, Hanami, Atropos. Kolejne wydawnictwa zapewniły nas, iż wkrótce wyślą nam pocztą swoje komiksy - z niecierpliwością oczekujemy na te przesyłki. 

Zaprosiliśmy również gości na nasze gdańskie imprezy. Już w grudniu naszych czytelników czeka spora niespodzianka, natomiast w czerwcu przyszłego roku organizujemy kolejny Bałtycki Festiwal Komiksu.

Tempa nabrały również nasze plany wydania albumu.

Fotki z imprezy można obejrzeć w galerii.

 

Komentarze (0)
Co słychać w Pracowni Komiksowej?
 Oceń wpis
   

Oto garść informacji, które mogą zainteresować naszych czytelników:

1. Przedłużamy o przynajmniej miesiąc termin nadsyłania prac do naszego albumu. Do tej pory zgłosiło się już 8 rysowników, tak więc jeszcze trochę miejsca dla kolejnych chętnych mamy.

2. 23. października odbędą się pierwsze warsztaty ze scenariusza komiksowego. Prowadzić je będzie January Misiak

3. Pod koniec października w piątek (24 lub 31) odbędzie się impreza "Pracownia Komiksowa nocą". W tym dniu nasza Pracownia będzie otwarta całą noc. Przewidujemy szereg atrakcji. Więcej informacji podamy w terminie późniejszym.

4. Osoby zainteresowane konkursem ogłoszonym przez Fundację Leszka Balcerowicza informujemy, iż termin składania prac zostanie przedłużony (więcej informacji na stronie konkursu).

5. Ostatnio otrzymaliśmy setkę nowych komiksów, które powinny być dostępne już w przyszłym tygodni.

6. W najbliższych dniach zamieścimy na naszej galerii zdjęcia z ostatnich imprez (Mistrzostwa Polski Juniorów, II Urodziny Pracowni Komiksowej, spotkania z Jackiem Frąsiem).

Na zakończenie pragniemy przypomnieć, iż maksymalny czas wypożyczenia komiksów u nas to 30 dni. Osób z zaległościami jest coraz więcej i niestety zmuszeni jesteśmy zaostrzyć naszą politykę wobec spóźnialskich.

 

Komentarze (1)
Drugie urodziny Pracowni Komiksowej
 Oceń wpis
   

Serdecznie zapraszamy naszych czytelników, znajomych i osoby współpracujące z nami na imprezę urodzinową, która odbędzie się w piątek 26. wrzesnia 2008 roku o godzinie 17:00 w Pracowni Komiksowej.

Przewidujemy skromny poczestunek i napoje oraz kilka niespodzianek.

Mamy nadzieję, że nasze urodziny będą okazją dla rysowników z trójmiasta do integracji i wspólnej refleksji nad przyszłymi projektami.

Serdecznie zapraszamy!

 

Pragniemy również poinformować, iż od zeszłego tygodnia można w Pracowni Komiksowej oglądać wystawę komiksu duńskiego.

Komentarze (2)
Nowości z Ameryki
 Oceń wpis
   

Dziś otrzymaliśmy paczkę z komiksowymi encyklopediami i albumami z Ameryki:

1. The DC Comics Encyclopedia - zbiór wszystkich bohaterów DC. Opisanych zostało tu przeszło 1000 postaci wraz z ich historią i informacjami w jakich zbiorach się pojawiały.

2. The Marvel Encyclopedia - podobnie jak powyżej - przeszło tysiąc postaci z universum Marvela

3. Graphic Novels - Paul Gravett - jest to przepięknie wydana naukowa analiza komiksów i naracji. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich scenarzystów.

4. How to draw comics, The Marvel Way - zbiór interesujących szkiców z komentarzami.

5. Drawing Cutting Edge Anatomy - album przedstawiający sposób rysowania ciała człowieka na podstawie przykładów superbohaterów.

6. Understanding Comics - the Invisible Art - kolejna niesamowita książka opisująca teorię komiksu w formie komiksu!

7. Making Comics - autor: Scott McCloud - podobnie jak powyższe jest to opowieść komiksowa - tym razem o tworzeniu komiksów.

8. Manga Masters of the Art - przepięknie ilustrowana, z wielomia wywiadami książka przedstawiająca rysunek mangowy w zupełnie nowym świetle.

 

Wszystkie książki są dostępne w naszej czytelni!

 

Komentarze (0)
Plan zajęć wrzesień - grudzień
 Oceń wpis
   

Przedstawiamy plan zajęć w Pracowni Komiksowej na najbliższe miesiące:

1. Dyskusyjny Klub Filmowy - poniedziałki 16:15 (co dwa tygodnie) pierwsze spotkanie 8.09. Wyświetlimy klasykę filmów SF z lat 80 i 90. Nie zabraknie Gwiezdnych Wojen, Blade Runnera, Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia, ET i wielu innych.

Wiek uczestników 12+ (część filmów wyświetlana będzie z polskimi napisami)

2. Klub Teatralny - poniedziałki 16:15 (co dwa tygodnie) pierwsze spotkanie 15.09. Będą to zajęcia i warsztaty teatralne przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych.

Wiek uczestników 9-18 lat

3. Rysunek Komiksowy - wtorki 17:00 (co tydzień) pierwsze spotkanie 9.09. Spotkania będzie prowadzić Jacek Frąś. Będą to zajęcia zarówno z rysunku, jak i grafiki komputerowej (obsługa tabletu)

Wiek uczestników 10+

4. Kaligrafia Japońska - czwartki 17:00 (co tydzień) pierwsze spotkanie 11.09. Będzie to kontynuacja zajęć z zeszłego roku.

Wiek uczestników 8+

5. Scenariusz Komiksowy - czwartki 17:00 (co tydzień) pierwsze spotkanie 23.10. Zajęcia będzie prowadził January Misiak.

Wiek uczestników 16+

6. Kultura Japońska - soboty 11:00 (druga i czwarta sobota miesiąca)

7. Malarstwo - termin zajęć jeszcze nie ustalony - pierwsze spotkanie najprawdopodobniej w połowie października.

 

WSZYSTKIE ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE!

Zajęcia są finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa".

 

 

Komentarze (1)
Konkurs na komiks ekonomiczny
 Oceń wpis
   

Fundacja FOR założona przez prof. Leszka Balcerowicza ogłosiła konkurs na komiks ekonomiczny.

Konkurs trwa do 10 października 2008 r. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy ekonomicznej wśród Polaków poprzez przystępną formę jaką jest komiks.

W jury zasiadają: Leszek Balcerowicz,Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki - twórcy Jeża Jerzego, Michał Ogórek, Marek Raczkowski, Antoni Rodowicz.

Pula nagród to 17 tyś złotych.

Dokładne informacje dostępne są TUTAJ

Komentarze (0)
Album Pracowni Komiksowej
 Oceń wpis
   

Rozpoczynamy realizację zapowiadanego wcześniej projektu albumu komiksowego. Jego ideą jest ukazanie prac trójmiejskich artystów związanych z komiksem i Pracownią Komiksową. Będzie on wydany w kolorze, w formacie A4, na około 48 stronach. Koszt jego produkcji w całości zostanie pokryty ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to szansa do zaprezentowania swojego warsztatu, dla wielu również może być to pierwsza okazja do wydania swoich prac. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich ludzi komiksu do współpracy przy tworzeniu tego albumu. Każdy niezależnie od sławy, umiejętności, stylu i doświadczenia może nadesłać nam swoje prace spełniające wymagania przedstawione poniżej:

- 4 strony A4 zbioru prac lub pojedynczej historii (kolor lub czarno białe) dostarczone w formie elektronicznej w jakości min. 150dpi (zalecane 200-300dpi);

- tematyka prac powinna być związana z trójmiastem (morzem, historią, życiem codziennym etc.) lub z samym komiksem (Pracownią Komiksową, tworzeniem komiksów, autorami, imprezami komiksowymi itp.). Nie jest to jednak wymóg bezwzględny. Możemy również zaakceptować inne prace;

- do prac powinna być dołączona notka biograficzna autora wraz ze zdjęciem (zostaną umieszczone w albumie);

- oczywiście osoby nadsyłające muszą być autorami prac, posiadać do nich prawa oraz zgodzić się na ich publikację w albumie.

 

Artyści nie poniosą żadnych kosztów wydania albumu. Każdy kto przyczyni się do jego powstania otrzyma pamiątkowy egzemplarz. Album nie będzie nigdzie sprzedawany - będzie go można jedynie otrzymać "za zasługi dla Pracowni Komiksowej". Planowana wielkość nakładu zależeć będzie od kosztów produkcji.

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu i zapoznania się z detalami naszego projektu. Zastrzegamy sobie prawo do wydrukowania w albumie tylko wybranych z nadesłanych prac.

Termin nadsyłania prac mija z końcem września.

 

Komentarze (6)
Mistrzostwa Polski Juniorów Go
 Oceń wpis
   

Mamy przyjemność poinformować, iż w tym roku Mistrzostwa Polski Juniorów Go odbędą się w Pracowni Komiksowej.

Go jest najstarszą grą planszową świata. Ma prawie 4000 lat. Pochodzi z Chin, aczkolwiek najbardziej rozwinęło się w Japonii. W krajach wschodu: Japonia, Chiny, Korea jest jedną z najpopularniejszych gier. Szacuje się, że na całym świecie gra w nią 65 milionów osób.

Zasady Go są niezwykle proste i łatwe do opanowania nawet przez kilkuletnie dzieci. W Polsce w Go gra około 4000 osób, z tego w turniejach bierze udział 500 osób. Pracownia Komiksowa od przeszło roku urządza spotkania dla początkujących i chętnych do nauczenia się tej gry.

Mistrzostwa Polski Juniorów odbędą się w dniach 12-14 września. Odwiedzą nas nie tylko dzieci, ale również i najsilniejsi gracze z całego kraju. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju

http://mpj.go.art.pl/

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nas w tym czasie!

 

Komentarze (0)
Wakacje w Pracowni Komiksowej
 Oceń wpis
   

Czas wakacji to czas odpoczynku. Również my w Pracowni zamierzamy trochę odetchnąć i udać się na zasłużone urlopy. Dlatego też podobnie jak w poprzednim roku wprowadzamy kilka zmian:

1) Pracownia Komiksowa od dnia 1.07 do 31.08 będzie czynna w godzinach 9:00-17:00. W środy, soboty i niedziele - nieczynne.

2) Cykl warsztatów konczy się w czerwcu, w czasie wakacji nie przewidujemy zajęć warsztatowych.

3) Każdego dnia będzie możliwość pogrania w gry planszowe (Osadnicy z Catanu, EVO, Kragmortha, Prawo Dżungli, Fasolki i wiele innych)

No i oczywiście jak zawsze będzie możliwość wypożyczenia czegoś z naszych pokaźnych zbiorów.


 

 

Komentarze (2)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy