KOMIKS ORBITALNY. 540 ROCZNICA URODZIN ASTRONOMA
 Oceń wpis
   

 

Mamy zaszczyt oficjalnie ogłosić regulamin konkursu na komiks związany z przypadającą w tym roku rocznicą kopernikańską! Zapraszamy wszystkich chętnych! O dalszych losach wydarzenia, wynikach obrad jury oraz wystawach, warsztatach czy prelekcjach będziemy informowali na bieżąco, dzięki uprzejmości naszych zaprzyjaźnionych portali komiksowo-popkulturowych!

Z pozdrowieniami i życzeniami powodzenia

Tomasz Marciniak i Wojtek Łowicki

REGULAMIN KONKURSU:
KOMIKS ORBITALNY. 540 ROCZNICA URODZIN ASTRONOMA
1. Fundacja CBO oraz Urząd Miasta Torunia ogłaszają konkurs na komiks związany z 540
rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika;
2. Konkurs trwa od 19 lutego 2013 r. (rocznica urodzin Astronoma) do 30 czerwca 2013 r.;
3. Nie ma ograniczeń co do narodowości, wieku, płci oraz profesji uczestników;
4. Nie ma ograniczeń co do tematyki i konwencji (od realizmu historycznego do pastiszu i
satyry) prac konkursowych, jednak powinny łączyć się z tematycznie z Mikołajem
Kopernikiem, astronomią, Toruniem... ;
5. Nie ma ograniczeń co do techniki (grafika, collage, fotografia...) wykonania pracy;
6. Każdy uczestnik może przesłać dowolną ilość prac na konkurs;
7. Nie ma ograniczeń co do objętości pracy konkursowej, może być to nawet pojedyncza
strona;
8. Prace konkursowe są przyjmowane na drodze elektronicznej w postaci plików jpg (w
rozdzielczości 300dpi) równocześnie na adresy: tomk@umk.pl oraz
wojciech.lowicki@wp.pl do dnia 30 czerwca 2013;
9. Praca konkursowa powinna być oryginalna, nie publikowana nigdzie wcześniej. Bez
znaczenia jest data jej powstania;
10. Za zwycięstwo w konkursie przewidywana jest nagroda w wysokości 500 (pięćset) PLN
11. Pula nagród może zostać zwiększona;
12. Przewidziane są nagrody specjalne, ufundowane przez partykularnych sponsorów;
13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac konkursowych na wystawach
przez nich organizowanych w roku 2013 oraz katalogu konkursowym;
14. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na 24. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w
Łodzi w dn. 5 października 2013 r.;
15. Wzięcie udziału w konkursie oznacza akceptację powyższego regulaminu;
16. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatorów.

Kontakt: poprzez e-maile podane w treści regulaminu.

Komentarze (0)
Nowe DKK - Fenomen Marvela - popkulturowy panteon herosów.
 Oceń wpis
   

             

         Żeby dziś nie wiedzieć, kim są Spider-Man, Wolverine, Kapitan Ameryka, Hulk czy Iron Man, trzeba być albo eremitą, który ostatnie kilkadziesiąt lat spędził w samotni na pustyni, albo kimś pokroju cioci May, która dopiero po owych kilkudziesięciu latach dowiedziała się, że jej siostrzeniec Peter Parker przebiera się w wolnych chwilach w kostium Człowieka Pająka. Nazwanie superbohaterów znanych z komiksów wydawanych od pół wieku przez wydawnictwo Marvel Comics ikonami popkultury nie jest z pewnością przesadzone. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych (również eremitów) na panel dyskusyjny, podczas którego przyjrzymy się wspólnie temu fenomenowi. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi takie kwestie jak przemiany zamaskowanych herosów w historii oraz ich wpływ na rozwój komiksu (oraz kina rozrywkowego), a także na kształt samego wydawnictwa i jego oferty. Istotne będzie także postrzeganie uniwersum Marvela jako świata, w którym stworzona została popkulturowa mitologia - spójna i atrakcyjna dla czytelnika.

W panelu wezmą udział:


Damian Kaja - doktorant na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor publikacji poświęconych kulturze popularnej oraz komiksowi, współpracownik "Zeszytów Komiksowych".

Przemysław Kołodziej - doktorant na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniem serii komiksowych. Współpracuje z kwartalnikiem "Bliza".

Prowadzący:

Przemysław Zawrotny - doktorant na Uniwersytecie Gdańskim, autor pracy magisterskiej o epickości w komiksie, krytyk komiksowy i literacki.

Komentarze (0)
24h Comics Day w American Corner w Gdańsku
 Oceń wpis
   

 

 

 

Już po raz kolejny  13 / 14 Października 2012 godz. 12.00 odbędzie się całodobowa sesja rysowania komiksów. Jej efektem jest stworzenie dwudziestoczterostronicowej historii obrazkowej. W ubiegłym  roku, w ramach projektu, przygotowana była  wizyta polskich rysowników u sąsiadów zza Odry oraz wystawa stworzonych wspólnie prac na Bałtyckim Festiwalu Komiksu.

24-godzinny komiks to pomysł amerykańskieg

o teoretyka komiksu Scotta McCloud'a. Taki komiks zawiera w sobie 24 strony, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. Od pierwszej edycji imprezy, zorganizowanej w USA według tego pomysłu, minęło już ponad 11 lat. W tym czasie inicjatywa zyskała sobie popularność na wszystkich kontynentach i posiada niezliczone lokalne odmiany. Pracownia Komiksowa w działająca przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku od 2009 roku jest jedynym polskim organizatorem biorącym udział w tej akcji.

Najbliższe spotkanie trójmiejskich rysowników i autorów komiksów, które odbędzie się 13 października 2012 r. W tym roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku wspólnie Pracownia Komiksowa, American Corner oraz Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK przygotowali kolejna możliwość rywalizacji.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do rysowania na czas. Wszyscy Ci, którzy z powodzeniem zakończą do niedzielnego popołudnia swoją historię, będą mieli okazję zobaczyć swoją pracę w druku. Organizatorzy zastrzegają sobie, że zostaną przez nich wybrane najlepsze prace.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku


Partnerzy projektu:
Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK


Dodatkowe informacje na temat projektu i partnerów:O koncepcji 24h Comics Day

24-godzinny komiks to pomysł amerykańskiego teoretyka komiksu Scotta McCloud'a. Taki komiks zawiera w sobie 24 strony, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania.

Pierwszy 24-godzinny komiks Scott McCloud narysował 31 Sierpnia 1990 roku. Ustanowione zostały wtedy żelazne reguły tworzenia tego wydarzenia:

- Sesja tworzenia komiksu od początku do końca może trwać nie więcej niż 24 godziny. W tym procesie zawiera się także, pisanie scenariusza, który nie może powstać wcześniej.
- Wynikiem pracy muszą być 24 strony gotowego do publikacji komiksu.

Od pierwszej sesji rysowania 24-godzinnego komiksu, 24h Comic Day stał się międzynarodowym wydarzeniem, które odbywa się rok rocznie w październiku na całym świecie.
Oprócz tego istnieje wiele lokalnych inicjatyw organizowanych według tego konceptu niezależnie od edycji międzynarodowej.O Pracowni Komiksowej:

Pracownia Komiksowa jest częścią  Biblioteki Manhattan przy  Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku i ma swoją siedzibę w CH Manhattan Gdańsk Wrzeszcz .

W roku rozpoczęcia swojej działalności była to pierwsza placówka tego typu w Polsce i do dziś posiada największe zbiory komiksów w Polsce. W ofercie biblioteki znajduje się pełne spektrum wydawnictw komiksowych. Znajdziemy tam utwory z kręgu kultury europejskiej, amerykańskiej oraz japońskiej, zarówno w wydaniach polskich, jak i oryginalnych. Obecna łączna liczba woluminów w pracowni to 7 tysięcy.

W różnorodnych warsztatach organizowanych przez pracownię uczestniczyło już w sumie blisko 400 osób. Wśród prowadzących znaleźli się uznani twórcy komiksu, tacy jak: Marek Lachowicz, Mateusz Skutnik, czy Jacek Frąś (laureat prestiżowej nagrody PRIX ALPH-ART na festiwalu Angoulme w 2001 roku).

W swej regularnej działalności pracownia prowadzi dyskusyjny klub filmowy, cykl wykładów poświęconych tematyce komiksowej pod hasłem Dyskusyjny Klub Komiksu.

Ponadto Pracownia Komiksowa jest od pięciu lat organizatorem Bałtyckiego Festiwalu Komiksu GDAK, uznawanego obecnie za trzecią najważniejszą imprezę poświęconą komiksowi w kraju. Renoma festiwalu wzrosła dzięki obecności znamienitych zagranicznych gości, zaliczanych do pierwszej ligi światowej swojego gatunku. Gośćmi festiwalu byli między innymi David Lloyd (autor ilustracji komiksu V jak Vendetta, który był ekranizowany przez twórców Matrixa), czy niedawny uczestnik BFK, Simon Bisley (twórca kultowej na całym świecie postaci Lobo).

Artyści, publicyści, tłumacze związani z pracownią reprezentują ją na innych imprezach komiksowych w kraju i za granicą, a swoje prace drukują w nieregularniku Komiksownia wydawanym przez bibliotekę.

Wśród kalendarium działań pracowni od czterech lat bardzo ważną rolę pełni organizowana każdego października sesja 24h Comics Day, międzynarodowego maratonu komiksowego, którego owocem jest wydanie 24 stronicowych mini-albumów komiksowych, które zostały stworzone w czasie jednej doby przy tempie jednej strony na godzinę.

Od stycznia 2012 r. Pracownia przenosi się do nowo otwartego oddziału Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w wrzeszczańskim Manhattanie.


Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK:

Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK jest kontynuacją nieformalnej grupy komiksowej GDAK. GDAK zaistniał w 1999 roku organizując pierwszą edycję Gdańskich Spotkań Komiksowych, które były pierwszą inicjatywą animującą życie trójmiejskich rysowników oraz fanów komiksu. Do 2007 roku odbyło się okrągłe dziesięć edycji tej imprezy, która, śmiało można powiedzieć, skutecznie skonsolidowała trójmiejskich komiksiarzy. Po ośmiu latach spotkania wypłynęły na szersze wody i przerodziły się w Bałtycki Festiwal Komiksu, który z powodzeniem zaistniał jako impreza o skali ogólnopolskiej.

GDAK to także zin, który towarzyszył każdej edycji konwentu. Publikowali w nim twórcy ściśle związani z trzonem grupy: Mateusz Skutnik, Adam Chyliński, Tomek Sitek, Łukasz Jagielski, jak i inni twórcy z Pomorza:
Jakub Rebelka, Jerzy Szyłak, Jan Plata Przechlewski, Marek Lachowicz, Tomasz Mering, Jakub Babczyński.
W kolejnych numerach zina znalazły się także prace takich tuzów polskiego komiksu jak: Michał Śledziu Śledziński, duetu Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Robert Adler, Ryszard Dąbrowski i wielu innych.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie działalności lokalnych twórców, animacja życia kulturalnego z udziałem komiksu a także działalność wydawnicza. Tegoroczna edycja 24h Comics Day w Gdańsku jest pierwszą inicjatywą w jakiej występuje oficjalnie Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK i która tworzona jest przez animatorów w nim skupionych oraz z udziałem zrzeszonym w niej twórców. W obecnym składzie GDAK'a tworzą między innymi: Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, Jaśmina Kotlarek, Marek Kraska, Łukasz Godlewski.

Komentarze (3)
24h Comics Day w Berlinie. Relacja.
 Oceń wpis
   

 24h Comics Day Gdańsk - Berlin. Rewizyta w Berlinie. - Relacja.

Projekt „24h Comics Polska-Niemcy” rozpoczął się w listopadzie 2011 roku, kiedy to komiksiarze z Gdańska i i Berlina wzięli udział w tradycyjnym już dla Pracowni Komiksowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku maratonie komiksowym. Na przełomie marca i kwietnia przypadł termin rewizyty i odwiedzin rysowników z Pomorza w stolicy Niemiec. Reprezentacja Pracowni Komiksowej spotkała się już w piątek z głównymi organizatorami berlińskiej sesji dwudziestoczterogodzinnego rysowania Peterem „Auge” Lorenzem i Ullą Loge. Zwiedzanie biblioteki „Die Renate” oraz wieczorny koncert na Krezubergu pozwoliły na trochę poczuć atmosferę metropolii, słynącej z bogactwa życia zarówno artystycznego jak i nocnego. Nie było jednak możliwości, żeby do cna przesiąknąć tą atmosferą, gdyż następnego dnia czekał ich udział w bardzo wymagającej zabawie, także artystycznej i całonocnej, a właściwie całodobowej. A oto jak z godziny na godzinę przebiegały zmagania bohaterów tej relacji:

12:00

Tym razem nie obyło się bez poślizgu. Jakkolwiek Niemcy słyną z punktualności, cecha ta jest rzadkością w Berlinie. Tu nad przestrzeganie zasad przedkłada się spontaniczność działania i współpracę. Polscy i niemieccy rysownicy najpierw musieli wspólnie zorganizować swój warsztat pracy w obszernej sali udostępnianej na cele artystyczne w siedzibie firmy ExRotaprint w berlińskim Wedding.

12:45

Kiedy już ustawiono stoły i zaimprowizowano bufet z prowiantem na najbliższe dwadzieścia-cztery godziny, można było swobodnie zabrać się do pracy. „Auge” wyjaśnił pokrótce na czym polega berlińska szkoła w realizacji 24h Comics Day. Wspomniał o tym, że hasło które zostanie za chwilę wylosowane nie ma być koniecznie głównym tematem komiksowej opowieści, a ma służyć jedynie za inspirację do improwizacji, i niczym w muzyce jazzowej, swobodnego dobudowywania kolejnych wątków. Po czym otworzył gazetę i przyłożył palec do przypadkowo otwartego artykułu. Jego dłoń wskazała na rzeczownik „Die Wirtschaft”, czyli po polsku rolnictwo.

15:30

Do tej pory było trochę nerwowo. W międzyczasie zjawiło się kilku spóźnialskich, ktoś zrobił jeszcze zapasy źródeł niezbędnej w tych okolicznościach glukozy w postaci czekolad i, a jakże, żelek Haribo. Na sali zdało się słyszeć co chwilę, drapanie po głowie, a większość twarzy wyglądała na zatroskane. Pierwsze godziny maratonu nie są wbrew pozorom najłatwiejsze. Wciąż świeży umysł, wypoczęte ciało i światło słoneczne nie są niestety gwarancją genialnych pomysłów. Jednak po blisko dwóch godzinach można było obserwować pierwsze efekty pracy. Historie już zakiełkowały w głowach, jeśli nie całe to na pewno ich początki, a rysownicy wpadli w rytm i rozpoczęli swą wytężoną pracę, która od chwili postawienia na kartce pierwszej kreski nie była już ani na chwilę lżejsza.

16:38

Minęły kolejne dwie godziny komiksowego maratonu. W berlińskim ExRotaprint w końcu ustabilizowała się łączność z internetem. Na stronie Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku można było od tej chwili w miarę regularnie śledzić przebieg wydarzeń. Wśród zamieszczonych tam materiałów znalazły się przede wszystkim ilustracje i impresje na temat narzędzi, sposobów i atmosfery pracy podczas komiksowego maratonu. Część z tych wpisów składa się właśnie na tę dłuższą relację.

17:12

Tworzenie dwudziestoczterostronicowej historii komiksowej w ciągu jednej doby to nie lada wyzwanie. Pomysły i techniki służące sprostaniu tego zadania są bardzo różne. Dla niektórych podstawą jest solidnie napisany scenariusz. Strona po stronie, kadr po kadrze rozwija się historia i najpierw materializuje w notatniku. Zdarza się jednak, że w duchu jazzowej improwizacji, artyści tworzą od razu gotowe strony komiksu. Ich akcja i warstwa wizualna rozwija się i zmienia, zgodnie z nastrojem, poziomem zmęczenia i sinusoidą natchnienia. Według tej metody rysował Peter, który co jakiś czas pytany o postępy w pracy, odpowiadał, że ma pół godziny lub na przykład sześć minut spóźnienia w stosunku do średniej prędkości, czyli jedna strona na godzinę.

20:36

Za oknem już zapadł już zmrok. Wracając z pizzerii, która była tuż za rogiem, autorowi tej relacji wpadł w oko malowniczy obrazek. Przez okno kantyny, gdzie było zgaszone światło, można było dostrzec na drugim planie oświetlone pomieszczenie i znajdujących się w nim komiksiarzy. Było to jedyne źródło światła na postindustrialnym ogrodzonym terenie, gdzie odbyła się sesja rysowania. Kapitalny motyw na zdjęcie!

23:00

Pozostało jeszcze około 14 godzin 24h Comics Day. Jeszcze w tym momencie do rysujących dołączyły siostry Ulla i Lilly Loge, które z powodu innych obowiązków nie mogły przyjść w południe. Jako, że nie starczyłoby im czasu na narysowanie pełnowymiarowej historii, postanowiły wspomóc rysującą koleżankę Alise Michon i zawiązać rysownicze trio. Motto jazzowe zaiste pasuje do berlińczyków, gdyż wymieniając się co chwila stronami trzech niezależnych od siebie historii komiksowych, dziewczyny co chwilę dorysowywały poszczególne rysunki lub całe strony składające się na komiksową jam session.

00:45

Ta godzina to dokładnie półmetek maratonu. To także wkroczenie na dobre w mroki nocy. Dotarcie do jej kresu to przede wszystkim wytężona praca. Długie godziny siedzenia nad kartką papieru, kiedy skupić się pozwala jedynie audycja radiowa. Percepcja czasu się zmienia, proces twórczy staje się mozolny, a każda piosenka w radiu zdaje się dwa razy dłuższa niż w rzeczywistości. W momentach największego zmęczenia największą pokusą stawał się widok za oknem. Wsiąść na jeden z rowerów stojących pod drugiej stronie podwórka i wyruszyć nim na ulice Berlina, to było marzenie większości osób, pracujących nad kolejnymi stronami komiksów.
9:30

Pozostały niecałe cztery godziny do końca maratonu komiksowego. Grono rysujących już się zmniejszyło, ale nikt się nie poddał. Wcześniej wspomniane trio rysowniczek zostawiło trzy komiksy. Swoją pracę ukończył także rysujący niebieskim ołówkiem Malte Stein.

12:45

Finisz! Dokonały się ostanie poprawki rysunku, wygumkowano szkice ołówkiem... a wszystkie prace trafiły bezpiecznie do teczki. W tej sesji 24h Comics Day Polska-Niemcy wzięli udział goście z Polski: Tomasz Grządziela, Igor Wolski, Magdalena Ptak, Jakub Baczyński i Piotr Szulc oraz Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. W drużynie gospodarzy berlińską scenę komiksową reprezentowali: Peter „Auge” Lorenz, Malte Stein oraz żeńskie trio Alise Michon, Lilli Loge, Ulla Loge. Spoczywające w teczce komiksy, czekają teraz na skanowanie, tłumaczenie i skład.

Projekt został jest realizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada w Gdańsku ze środków przyznanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Komentarze (5)
24h Comics Day w Berlinie
 Oceń wpis
   

24h Comics Day - Artystyczny pojedynek Polska-Niemcy.

Rewizyta gdańskich komiksiarzy w Berlinie.

W listopadzie 2011 roku w Pracowni Komiksowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego odbyła się już po raz czwarty całodobowa sesja rysowania komiksów. Ta edycja była szczególna ze względu na udział gości z Niemiec, którzy przybyli do Gdańska prosto z Berlina. Pierwszego kwietnia zaplanowana jest rewizyta polskich rysowników u sąsiadów zza Odry. Wraz z pięcioma artystami do Berlina pojedzie niemiecka część nakładu, prac powstałych podczas podczas gdańskiej sesji projektu.

Jakub Babczyński, Tomasz Grządziela, Magdalena Ptak, Piotr Szulc oraz Igor Wolski będą reprezentować komiksowe możliwości trójmiasta, rysując wspólnie z berlińskimi kolegami podczas spotkania w przestrzeni działań kreatywnychExRotaprintw berlińskim Wedding. Organizatorami tego wydarzenia osoby   związane zez stowarzyszeniu prowadzącym bibliotekę komiksową "Die Renate". Lokal mieszczący się przy Tucholsky Strasse to miejsce spotkań gromadzące śmietankę lokalnych twórców komiksu (bywają tam regularnie znani także w Polsce Mawil i Flix), wydawców i przede wszystkim miłośników tego rodzaju twórczości.

Rewanż w tym pokojowym pojedynku twórców komiksów z obu krajów będzie też doskonałą okazją do przedyskutowania wyników pierwszego spotkania. Po listopadowej sesji ukazało się  10 zeszytów w podwójnym nakładzie polskim i niemieckim, dla których motywem przewodnim jest hasło „dziecko”.  W wydaniu znalazły się prace: „500 cukierków” Tomasza Grządzieli,  „Baby trouble” Konrada Okońskiego, „Co przekażesz dalej?” Petera Lorenza, „Dziecko” Łukasza Godlewskiego,  „Dziecko” Wojciecha Olszówki, „Monster – matic” Tigrowny, „Skąd się biorą dzieci” Igora Wolskiego, „We are the world” Jakuba Baczyńskiego i Piotra Szulca oraz dwa enigmatyczne komiksy „bez tytułu” Matusza Skutnika i Magdaleny Ptak. 

Kolejne dziesięć książeczek ukaże się jako podsumowanie berlińskiego spotkania. Tymczasem już wydane zeszyty  można przeczytać w Bibliotece Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu oraz w wersji on-line na stronie internetowej www.bibliotekamanhattan.pl. Pozostałe egzemplarze zostaną rozdystrybuowane po innych bibliotekach w Polsce i Niemczech oraz zaprezentowane na festiwalach komiksowych w obu tych krajach. Wystawa zamykająca projekt odbędzie się w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu w czerwcu tego roku.

 Poniżej bezpośrednie linki do komiksów:

 „500 cukierków” Tomasza Grządzieli

„Baby trouble” Konrada Okońskiego

„Co przekażesz dalej?” Petera Lorenza

„Dziecko” Łukasza Godlewskiego

„Dziecko” Wojciecha Olszówki

Monster - maticTigrowny

„Skąd się biorą dzieci” Igora Wolskiego

„We are the world” Jakuba Babczyńskiego i Piotra Szulca

„bez tytułu” Mateusza Skutnika

Projekt został jest realizowany ze środków przyznanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Miasta Gdańsk.

Organizator:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego

Partnerzy projektu:

Hufiec ZHP Gdańsk Śródmieście im Alfa Liczmańskiego

Die Renate e.V.

Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK

Komentarze (0)
Spotkanie z Łukaszem Pollerem
 Oceń wpis
   
 

Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek [29.03.2012] na godzinę 12-13 na spotkanie z Łukaszem Pollerem twórcą ilustracji do takich komiksów jak np.: Epizody z Auschwitz, Wiedźmin: Racja Stanu.
O godzinie 16:00 zapraszamy również na warsztaty komiksowe z rysownikiem.

Komentarze (0)
Projekt 24h - edycja czwarta
 Oceń wpis
   

Już po raz czwarty w Pracowni Komiksowej WiMBP w Gdańsku odbędzie się całodobowa sesja rysowania komiksów. Jej efektem jest stworzenie dwudziestoczterostronicowej historii obrazkowej. Ta edycja będzie szczególna ze względu na udział gości z Niemiec, którzy przybędą do Gdańska prosto z Berlina. W przyszłym roku, w ramach projektu, planowana jest wizyta polskich rysowników u sąsiadów zza Odry oraz wystawa stworzonych wspólnie prac na Bałtyckim Festiwalu Komiksu.

„24-godzinny komiks” to pomysł amerykańskiego teoretyka komiksu Scotta McCloud'a. Taki komiks zawiera w sobie 24 strony, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. Od pierwszej edycji imprezy, zorganizowanej w USA według tego pomysłu, minęło już ponad 11 lat. W tym czasie inicjatywa zyskała sobie popularność na wszystkich kontynentach i posiada niezliczone lokalne odmiany. Pracownia Komiksowa w działająca przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku od 2009 roku jest jedynym polskim organizatorem biorącym udział w tej akcji.Najbliższe spotkanie trójmiejskich rysowników i autorów komiksów, które odbędzie się 19. listopada 2011 r., zyska dodatkowy wymiar. Do stawienia czoła bijącemu zegarowi i zmierzenia się w artystycznym pojedynku zostali zaproszeni goście z berlińskiej biblioteki komiksowej "Die Renate". Pięciu rysowników z Berlina przybędzie do Gdańska, by nawiązać kontakt z ich kolegami z Trójmiasta i wspólnie spróbować swoich sił w ukończeniu gotowego mini-albumu w przepisowym czasie dwudziestu czterech godzin. "Die Renate" to nie tylko biblioteka w berlińskiej dzielnicy Mitte, ale stowarzyszenie i miejsce spotkań berlińskiej śmietanki twórców komiksu (bywają tam regularnie znani także w Polsce Mawil i Flix), wydawców i przede wszystkim miłośników tego rodzaju twórczości. Osoby skupione wokół „Die Renate” organizują warsztaty edukacyjne, wydają ziny, a także prowadzą berlińską edycję "24h Comics Day".

Pokojowy pojedynek twórców komiksów z obu krajów będzie miał swoją kontynuację w trakcie rewizyty polskich rysowników w Berlinie w kwietniu przyszłego roku. Albumy dwudziestu artystów (po dziesięciu z każdej edycji) ukażą się w edycji "de lux" w polskiej i niemieckiej wersji językowej w łącznym nakładzie 8.000 egzemplarzy.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do rysowania na czas. Wszyscy Ci, którzy z powodzeniem zakończą do niedzielnego popołudnia swoją historię, będą mieli okazję zobaczyć swoją pracę w druku. Organizatorzy zastrzegają sobie, że zostaną przez nich wybrane najlepsze prace, które ukażą się w edycji "de lux". Reszta może liczyć na wydanie w formule zinowej.

Projekt został jest realizowany ze środków przyznanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urzędu Miasta Gdańsk.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku


Partnerzy projektu:
Hufiec ZHP Gdańsk Śródmieście im Alfreda Liczmańskiego
Die Renate e.V.
Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK
Komentarze (1)
Zapraszamy na Bałtycki Festiwal Komiksu
 Oceń wpis
   

PROGRAM BFK 2011!

Główna część Bałtyckiego Festiwalu Komiksu - GDAK odbywa się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, ulica Targ Rakowy 5/6.

 


Piątek (24.06.2011)


Wernisaż otwierający wystawę Spotkanie w Kioto odbędzie się 24 czerwca o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, ul. Jaskółcza 1. Wstęp na wernisaż wolny.

 

Koncert Grupy Producenckiej Lud Hauza i Promocja Komiksu Wiedźmin 2 24 czerwca o godzinie 21:00 w Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" w Gdańsku Sobieszewie, ul. Turystyczna 3. Wstęp wolny.


Sobota (25.06.2011)


Sala 1

9:30 - 10:00 Uroczyste otwarcie festiwalu
10:00 - 11:00 Mówić i pisać o komiksie - "Co wolno artyście?". Gość specjalny panelu: RongRong Luo
11:00 - 11:40 Premiera komiksu "Młody Heweliusz"
11:40 - 12:40 Spotkanie z wydawcami
12:40 - 14:00 Spotkanie z Simonem Bisleyem
14:00 - 15:00 Wspomnienie o "Produkcie" - spotkanie z osobami, które współtworzyły legendarny magazyn
15:00 - 16:00 Spotkanie z redakcją magazynu "Karton"
16:00 - 17:00 Jak powstaje komiksowy świat wiedźmiński? Własna kreacja vs. uniwersum stworzone przez innego autora na podstawie komiksu? "Wiedźmin: Racja Stanu"

- Arkadiusz Klimek


17:00 - 17:30 Rozdanie GDAK-ów i oficjalne zamknięcie pierwszego dnia festiwalu

Sala 2

10:00 - 11:00 Od czego by tu zacząć? Od zina

- Łukasz Kowalczuk


11:00 - 12:00 Ewolucja kreski.

- Nikodem Cabała


12:00 - 13:00 Alexandro Jodorowsky w komiksie i na ekranie

- Przemysław Zawrotny


13:00 - 14:00 Przypadki tarota pośród mang.

- Joanna Zaręmba-Penk


14:00 - 15:00 Seria "Epizody z Auschwitz" albo ile swobody ma twórca w trakcie pracy nad komiksem historycznym.

- Michał Pyteraf i Łukasz Poller


15:00 - 16:00 O scenariuszu komiksowym słów kilka.

- Edvin Volinski


16:00 - 17:00 Wydawanie komiksów dla opornych (na przykładzie wydawnictwa ATY)

- Jacek "Ystad" Jastrzębski i Mateusz "TeO" Trąbiński vs. Łukasz "Arcz" Mazur


Interparty

Po dniu pełnym komiksowych wrażeń wszystkich uczestników zapraszamy na Interparty z "Bitwami komiksowymi", które odbędzie się w Mieście Aniołów (Chmielna 26, Barka). Interparty startuje o 19:00. Bitwy komiksowe rozpoczną się o godzinie 20:30. Dla uczestników komiksowych będzie barka. Natomiast klub będzie otwarty dla wszystkich innych gości. Opaski uprawniające do wejścia oraz informatory festiwalowe będą wydawane na recepcji podczas festiwalu.

 


Niedziela (26.06.2011)


 

Sala 1

10:00 - 11:00 Kalkomiks – kreatywne wykorzystanie fotografii i innych pomocy w procesie tworzenia komiksu

- Daniel Chmielewski


11:00 - 12:00 Komiksy alternatywne w kraju bez narodowego mainstremu - "Niezależna manhua" w czasach globalizacji

- RongRong Luo


12:00 - 13:30 Zakręcony żywot celuloidowych bohaterów, czyli kto chce przywdziać kostium herosa z szeregu wystąp!

- Marcin Andrys


13:30 - 14:00 Blok inicjatyw komiksowych
14:00 - 15:00 Jak powstaje komiks historyczny w Polsce

Sala 2

10:00 - 11:00 Jak powstaje komiksowy świat wiedźmiński? Poradnik dla kolorystów komiksowych na podstawie komiksu "Wiedźmin: Racja Stanu"

- Łukasz Poller


11:00 - 12:00 Ekwiwalencja graficzna jako środek ekspresji w komiksie

- Wojciech Birek


12:00 - 13:00 Puszczeni z dymkiem

- Olga Wróbel


13:00 - 14:00 Garść obserwacji i refleksji na temat roli onomatopei w komiksie

- Grzegorz Janusz


14:00 - 15:00 Comic Book Confidential

- projekcja filmu
Targ komiksów

- sobota w godzinach 10:00-17:00, niedziela 10:00-14:00 budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, ulica Targ Rakowy 5/6.Wstęp na imprezę bezpłatny.

 

Komentarze (2)
Pamiętam jak... (Da war mal was...)
 Oceń wpis
   

Wspomnienia w plakatach – wystawa komiksów

 

Co wspomina generacja Niemców, których życie po połowie przypadło na dwa okresy historycznie: podziału kraju i jego zjednoczenia?

 

Wielokrotnie nagradzany autor o pseudonimie Flix postanowił zadać to pytanie zarówno sobie samemu, jak i swoim przyjaciołom. Dzięki temu powstał swoisty kalejdoskop osobistych refleksji związanych z „tą i tamtą stroną życia” przed i po upadku muru. Autor sięga do formy komiksu i przedstawia dyktaturę i demokrację, relacjonując w bardzo autentyczny, wyrazisty i wielopoziomowy sposób życie w NRD i RFN. Nie bez znaczenia jest zabawność i jednoczesna szczerość poszczególnych epizodów.

 

Atutem prezentacji komiksów jest ich dwujęzyczna forma.

 

Wystawę komiksów będzie można zobaczyć w dniach od 5 czerwca do 2 lipca 2011 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Otwarcie wystawy w dniu 5 czerwca o godz. 17.00 zaszczyci swoją obecnością sam autor komiksów, zapraszając jednocześnie na wieczór autorski.

 

Organizatorami przedsięwzięcie są Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD), Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze. Pomysłodawcą wystawy jest Martin Fleschenberg - lektor DAAD pracujący w Instytucie Filologii Germańskiej. Wystawa powstała przy współudziale Liliany Sadowskiej z Instytutu Filologii Germańskiej oraz Doroty Kaczmarek z Biblioteki „Norwida”.

 

W programie tegorocznego Festiwalu Nauki organizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski znajdą się również warsztaty translatorskie, prowadzone przez tłumacza polskiej wersji komiksów –Marka Kraskę oraz ich autora Flixa. Warsztaty odbędą się w dniu 5 czerwca 20111 w Sali Klubowej Zielonogórskiego Ratusza w godz. od 13.00 do 15.00.

 

O autorze: twórca o pseudonimie Flix mieszka obecnie w Berlinie. W roku 2002 obronił w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Saarbrücken pracę dyplomową prezentując ją w formie komiksu. Wkrótce potem komiks ten został opublikowany w jednym z niemieckich wydawnictw, a ich autor otrzymał liczne nagrody. Od tego momentu zaczęła się jego działalność jako twórcy komiksów. W latach następnych zostały wydane obok wspomnień „Da war mal was ...“ („Pamiętam jak ...”) również innego rodzaju komiksy. Do tej pory na język polski zostały przetłumaczone dwie publikacje: „Da war mal was ...“ („Pamiętam jak ...”) oraz „mädchen“ („Dziewczyny“) wydane przez „timof i cisi wspólnicy”.

Po zakończeniu studiów Flix podjął pracę wykładowcy rysunku na swojej macierzystej uczelni w Saarbrücken. Jednocześnie zajmuje się również z prowadzeniem warsztatów w Niemczech i za granicą.

 

 

Kontakt:

Martin Fleschenberg

DAAD-Lektor

tel.: 787275697

E-Mail: fleschenberg@googlemail.com

Komentarze (2)
komiksowa majówka w GCH Manhattan
 Oceń wpis
   

Przedstawiamy plan komiksowej majówki:

sobota 21. maja

- giełda komiksów (11:00 - 18:00). Każdy może przyjść sprzedać swoje zbiory komiksów, lub też zakupić interesujące go pozycje. Swój udział zapowiedzieli właściciele dużych trójmiejskich kolekcji, więc będzie w czym wybierać;

- wojny komiksowe dla rysowników (13:00 - 16:00) - zobacz jak zawodowcy rywalizują ze sobą w wojnach komiksowych!

- stoiska rysunkowe dla dzieci (13:00 - 17:00) - zostaw swoją pociechę pod opieką rysowników. Niech da upust swoim artystycznym zdolnościom.

niedziela 22. maja

- giełda komiksów (13:00-17:00) - dalszy ciąg handlu komiksami

- warsztaty komiksowe dla dzieci (13:00 - 17:00) - nauka rysunku, tworzenia komiksów, prostych animacji i wiele innych atrakcji

- wojny komiksowe dla dzieci (15:00 - 16:00) - tym razem to dzieci będą mogły zmierzyć się w turnieju z nagrodami

- konkurs wiedzy o komiksie dla dzieci (14:30 - 16:00)

- rozdanie nagród w konkursie Manhattanu na komiks (informacje dostępne na Facebookowej stronie Manhattanu). Nadal też można głosować na najlepsze komiksy w tym konkursie - zapraszamy do wyrażenia swojej opinii - to od Was zależy komu przypadną nagrody!

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Komentarze (0)
GCH Manhattan i komiksiarze
 Oceń wpis
   

Manhattan we Wrzeszczu rozpoczął współpracę z trójmiejskim środowiskiem komiksowym. Zaczynamy powoli, ale stopniowo rozkręca się to coraz bardziej.

Najpierw były niedzielne warsztaty dla dzieci, o czym wielu mogło poczytać na Facebooku. Teraz planujemy coś z dużo większym rozmachem.

1. Konkurs z nagrodami na profilu manhattanu jest ogłoszony konkurs na dokończenie historii komiksowej. Nagrody są bardzo cenne. Skuter, sprzęt elektroniczny i inne. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych. Konkurs bazuje na wykorzystaniu gotowych wzorów, więc umiejętność rysowania nie jest kluczowa. Liczy się pomysł.

2. Kolejne warsztaty dla dzieci odbędą się 21-22 maja. Oczywiście w GCH Manhattan. O godzinach będziemy jeszcze informować. Jednak już teraz serdecznie zapraszamy.

3. Giełda komiksów. W tych samych dniach (21-22 maja) każdy będzie mógł przyjść do Manhattanu i sprzedać lub kupić komiksy. Przygotowane zostaną stanowiska dla chętnych do drobnego handlu. Nie często zdarza się taka okazja, więc radzimy z niej skorzystać. Swoją obecność potwierdzili już kilku posiadaczy ogromnych kolekcji.

4. Eventy i inne konkursy. To nie koniec współpracy komiksiarzy z Manhattanem. Będzie tego dużo więcej, część jeszcze wymaga ustaleń, dlatego śledźcie na bieżąco naszą stronę i strony Manhattanu.

Będzie się działo :)

Komentarze (1)
Świąteczna Wystawa
 Oceń wpis
   

Komentarze (0)
Konkurs na komiks o Janie Heweliuszu - wyniki
 Oceń wpis
   

W roku 2011 obchodzić będziemy Rok Jana Heweliusza przypadający w 400 rocznicę urodzin wielkiego gdańskiego astronoma. Z tej okazji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku ogłosiła konkurs na komiks propagujący życie i osiągnięcia tej wybitnej postaci. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, a zgłoszenia zostały nadesłane z różnych zakątków Polski, a nawet Europy, gdyż jedna z prac dotarła do nas aż z Mediolanu.

Jury konkursu w składzie: Bogdan Ruksztełło-Kowalewski (przewodniczący), Wojciech Birek, Grzegorz Janusz, Jacek Frąś, Tomasz Kołodziejczak, Marta Szadowiak, Monika Mikołajczyk oraz Natalia Gromow (sekretarz), po długich i burzliwych obradach dokonało wyboru zwycięskiej pracy konkursowej w drodze głosowania. "Uczeń Heweliusza" Krzysztofa Trystuły i Macieja Jasińskiego został doceniony przez znawców sztuki komiksowej, ze względu na oryginalny scenariusz, efektowne postaci i odważne podejście do życiorysu gdańskiego astronoma. Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, więc jury zdecydowało się przyznać honorowe wyróżnienia Jakubowi Martewiczowi z Przygodzic za "Komiks o Janie Heweliuszu" oraz Bartłomiejowi Glazy z Wejherowa za pracę pod tytułem "Catalogus Stellarum Fixarum czyli Księgi Gwiazd".

 

Kontakt do organizatorów konkursu:

Natalia Gromow
Dział Marketingu i PR WiMBP w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6
80-806 Gdańsk
tel. 58 301 07 22
508 327 320
promocja@wbpg.org.pl

Marta Szadowiak
Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza
tel. 502 404 394
marta@projektpr.pl

 

Komentarze (3)
zmiana terminu zajęć
 Oceń wpis
   

Od 18 października do końca grudnia 2010 r. w Pracowni Komiksowej WiMBP (Gdańsk-Suchanino, ul. Paderewskiego 11) odbywać się będą zajęcia w ramach kolejnej edycji "Spotkań z twórczością komiksową" - projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
  
Program spotkań:
18, 25 października (poniedziałki), godz. 16:30-18:00 - warsztaty rysunkowe - prowadzi Jakub Babczyński
19, 26 października (wtorki), godz. 16:30-18:00 - warsztaty komiksowe - prowadzi Jacek Frąś
28 października (czwartki), godz. 16:30-18:00 - język francuski - prowadzi Katarzyna Dorobek - kontynuacja kursu dla początkujących.
 
8, 15, 22, 29 listopada oraz 6, 13, 20 grudnia (poniedziałki), godz. 16:30-18:00 - język francuski - prowadzi Katarzyna Dorobek
2, 9, 16, 23, 30 listopada oraz 7, 14, 21 grudnia (wtorki), godz. 16:30-18:00 - warsztaty komiksowe - prowadzi Jacek Frąś
5, 12, 19, 26 listopada oraz 3, 10, 17 grudnia (piątki), godz. 16:30-18:00 - warsztaty rysunkowe - prowadzi Jakub Babczyński
Zapraszamy!
 
Komentarze (1)
relacja z projektu 24h
 Oceń wpis
   

23:20

Właśnie trwa u nas trzecia edycja projektu 24h. Zebrało się u nas 15 osób gotowych podjąć wyzwania. Tym razem motywem przewodnim były: "zwierzęta". Temat okazał się bardzo trudny. Duet Piotr-Kuba potrzebował aż 6h na przemyślenie tematu, ale aktualnie nadrabiają straty do stawki. Łukasz postanowił kontynuować przygody swego bohatera z poprzednich edycji. Drugi Łukasz również wiele godzin poświęcił na opracowywanie scenariusza - teraz pracując na własnym komputerze tworzy w błyskawicznym tempie... przyznać muszę, że to mój faworyt jeśli chodzi o skończenie pracy przed czasem. Wojtek - kolejny z weteranów, nabrawszy doświadczenia w poprzednich edycjach, utrzymuje się w czele stawki. Debiutanci popełnili taktyczne błędy i rozpoczynali rysowanie na formacie A4... ale jest szansa, że przynajmniej połowie starczy wytrzymałości, aby dotrwać do mety...

0:30

Półmetek naszego projektu. Każdy ma zrobione po 6-10 stron. Mogłoby wydawać się, że to niewiele, ale pamiętajcie drodzy kibice, iż najtrudniejszy jest start i przemyślenie scenariusza - historia potem toczy się sama. Taktyki przyjęte przez rysowników są naprawdę różnorodne... Niektórzy komiks tworzą "warstwami" - najpierw cały scenariusz, potem szkic, następnie tusz. Inni wybrali metodę "schodkową" - trochę scenariusza, potem kilka plansz szkiców i trochę tuszu i ze wszystkim powoli do przodu. Trzecia grupa to zwolennicy "wypełniania środka" - mają początek i koniec swojej historii i teraz już "tylko" wypełniają te 20 stron luki, która im pozostała.

1:05

Wśród muzyki z lat 80-tych rozgrywają się tu prawdziwe dramaty. Godzinny odpoczynek jednej z uczestniczek zakończył się dla niej tragicznie - odprężenie sprawiło, iż niestety zabrakło jej sił na ponowne uniesienie ołówka i musiała zadowolić się rolą biernego obserwowania pozostałych 13-stu uczestników. Wśród nich kilkoro zaczyna pozostawać w tyle. W szczególności ambitni rysujący na formacie A4 nie mają powodów do radości... tempo ich pracy wydaje się nie wzrastać, a czasu coraz mniej. Najbardziej nietypowa wydaje się taktyka Tomka, który przed chwilą zaprezentował 24 strony swego komiksu - ładnie skadrowane, z dialogami w dymkach - ale bez żadnego obrazka... tylko kadry i dialogi - reszta jak sam mówi "to już tylko formalność".

3:20

Jak przyznają sami rysownicy - tempo rysowania spada. Na szczęście najważniejsze sprawy - jak scenariusz i szkice za nimi. Pozostała już tylko do pokonania równina nakładania tuszu. Do głosu doszli tutaj debiutanci. Jeden z nich - Jakub - kończy właśnie 23 stronę i jest na najlepszej drodze do pomyślnego zakończenia. Przyznać trzeba jednak, iż jego warsztat jest dość prosty i na pewno zyskał dzięki temu dobry wynik. Technikę prostego warsztatu przyjął również Tomek Mering - potomek wielkiego Memlinga - postacie jakie dorysowuje do swoich dymków są niezwykle proste co rokuje na uzyskaniu bardzo dobrego czasu.

3:35

Finito... Jakub Milszewski jako pierwszy oddal 24 strony komiksu - ustanowił tym samym nowy rekord dla naszego projektu! Wielkie brawa!

3:50

Emocje sięgają zenitu - jeden z faworytów Igor Wolski odnalazł skrót - w błyskawicznym tempie znalazł się na mecie dzięki zastosowaniu tricku - stworzył prace w ołówku nie używając tuszu. Ciekawe jak ocenią to sędziowie... oby nie zakończyło się dla niego dyskwalifikacją!

5:20

Tomek Mering postanowił pójść w ślady Igora i wybrać skrót ołówkowy pozostali zawodnicy zdają się podążać główną trasą związaną z tuszem. Chociaż i wśród nich można wyróżnić dwie grupy: tych, którzy popadli w rozluźnienie (20 stron skończonych oraz zespół Kuba-Piotr) oraz tych rozpaczliwie chcących ich dogonić. Pozostało 7h pracy... przynajmniej trzy osoby mogą mieć poważny problem z zakończeniem wszystkich plansz.

7:05

Koszmar zawodników trwa. Kolejny z nich zrezygnował z dojechania do mety, a duet Kuba-Piotr na końcu stawki również nie prezentuje się zbyt dobrze, ale dobry humor ich nie opuszcza. Po zakończeniu przejazdu Tomek padł na zapleczu i przebywa tam od ponad godziny. Aktualnie najbliżej mety wydają się być Łukasz i Asia, ale jeszcze wszystko może się zmienić.

9:00

Rozluźnienie wśród zawodników. Każdy już wie czy uda mu się zrealizować swój projekt w terminie 24h czy nie. Niestety nie wszystkim się to udało. Ci którzy osiągnęli ten cel mogą liczyć na wspaniałą nagrodę, jaką będzie wydanie ich komiksu!

Komentarze (1)
pierwsze warsztaty z języka francuskiego
 Oceń wpis
   

UWAGA!

Pierwsze zajęcia z języka francuskiego odbędą się w środę (13.10) o 16:00. Kolejne będą już planowo w czwartki.

 

za niedogodności bardzo przepraszamy

Komentarze (0)
wrześniowe aktualności
 Oceń wpis
   

Oto lista naszych planów na najbliższe tygodnie:

I. Wróciliśmy do naszych starych godzin pracy: zapraszamy w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 10:00 do 18:00. W środy i soboty - nieczynne!

 

II. WARSZTATY (proszę zwrócić uwagę na daty PIERWSZEGO spotkania)

poniedziałki 14:00 - 18:00 - dzień gier planszowych, RPG i oczywiście naszego klubu Go.

wtorki 16:30 - 18:00 - warsztaty komiksowe - prowadzi Jacek Frąś. Rozpoczynamy 21. IX.i

czwartki 16:30 - 18:00 - język francuski - prowadzi Katarzyna Dorobek - kontynuacja kursu dla początkujących. Rozpoczynamy 14.X.

piątki 16:30 -18:00 - warsztaty rysunkowe - prowadzi Jakub Babczyński. Rozpoczynamy 20.IX.

III. 9. października - Projekt 24h - trzecia (u nas przynajmniej) edycja międzynarodowej inicjatywy organizowanej przez Scota McClouda. Zapraszamy wszystkich rysowników. Jedyne co trzeba zrobić, to skontaktować się z nami i potwierdzić swoje przybycie. Zaczynamy w sobotę o 12:00, kończymy 24h później.

Tym razem stworzone komiksy zostaną wydane w dużo większym nakładzie. Temat przewodni podamy oczywiście dopiero w sobotę o 12:00.

 

IV. 23. październik - wielka niespodzianka dla fanów mangi i RPG (detale już wkrótce)

 

Przypominamy również o możliwości dostarczenia mam plansz do naszego albumu Komiksowania nr3. Termin ostateczny to koniec września.

 

Komentarze (1)
Konkurs na album!
 Oceń wpis
   

KONKURS NA ALBUM KOMIKSOWY Z OKAZJI 400 ROCZNICY URODZIN JANA HEWELIUSZA

W roku 2011 mija 400 rocznica urodzin wielkiego astronoma gdańskiego Jana Heweliusza. W ramach obchodów Roku Jana Heweliusza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna  w Gdańsku ogłasza konkurs na komiks propagujący życie i osiągnięcia Jana Heweliusza. Nagrodą jest 10 000 zł oraz druk albumu. Aby wziąć udział w konkursie należy do 30 września bieżącego roku przysłać 4 próbne plansze w formacie a4 oraz zarys scenariusza.

Konkurs rozstrzygnięty zostanie 15 października 2010. Wydanie albumu nastąpi w czerwcu 2011 r., a jego odbędzie się w trakcie Bałtyckiego Festiwalu Komiksu 2011.

Pełen regulamin konkursu jest dostępny na stronie Biblioteki: www.wbpg.org.pl, www.janheweliusz.pl oraz na stronie www.gdansk.pl

 

Kontakt do organizatora konkursu:

Natalia Gromow

Dział Marketingu i PR WiMBP w Gdańsku

Targ Rakowy 5/6

80-806 Gdańsk

tel. 58 301 07 22

508 327 320

wimbpg@gmial.com

 

 

Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza:

Marta Szadowiak

Public Relations

Tel. 502 404 394

marta@projektpr.pl

www.janheweliusz.pl

 

 

Rok Jana Heweliusza to przede wszystkim działania o charakterze edukacyjno-naukowym realizowane przez podmioty kulturalne, edukacyjne i naukowe zarówno podlegające Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku jak i samodzielne jednostki.

Realizowane wydarzenia mają charakter ogólnomiejski, regionalny, ale i ogólnopolski. W ciągu całego roku 2011 ma się odbyć minimum 400 wydarzeń różnego formatu, związanych z Janem Heweliuszem lub dziedzinami, jakimi się parał.

W ramach Roku Heweliusza proponujemy wiele działań naukowo-kulturalnych, odbywających się w punktach na terenie całego miasta  i realizowanych dotąd  przez różne instytucje, ale  w roku 2011 przybiorą jako motyw przewodni  postać lub dziedziny aktywności Jana Heweliusza.

Komentarze (0)
zwariowany lipiec
 Oceń wpis
   

Pracownia Komiksowa zaprasza na zwariowany Lipiec!

W związku z rozpoczętymi wakacjami Pracownia Komiksowa zaszalała! W raz z paroma znanymi organizacjami proponuje wam moc atrakcji na ten miesiąc:

- 06 lipca: Spotkanie po Baltikonowe, gdzie będzie można poskakać na DDRach, Pogadać, Pooglądać anime, poznać ciekawych mangowców! Dobrze się zabawić! Zapraszamy już od 12.00!!

- 09 lipca: Dzięki uczynności firmy REBEL będziemy mieli Dzień Planszówek! Od godziny 11.00 do zamknięcia Pracowni (a może i dłużej jak się ładnie uśmiechniecie ;) ) będzie można grać i dobrze się bawić :). Przewidziane planszówki to: Munchkin, Dungen Lords, The Start are right, Puerto Rico, Lost City, Rummy, Palce w Pralce, Carcassone, Ticket to Ride, Abalone, Blefuj, Dixit, Neuroshima, Osadnicy, Football Ligertto, Thumbling Dice, Jungle Speed, Pentago, Gemblo, Cywilizacja, Hoop!, Wilki i Owce, Samuraj, Dominion, Zlot czarownic, KAPITAN BOMBA!

- 15 lipca: Dzięki Zardzewiałowemu Toporowi oraz ich akcji "Wakacje z Fantastyką" odbędzie się LARP Maria "Scareface". Zapraszamy wszystkich chętnych LARPowiczów do wyśmienitej zabawy!:)

- 16 lipca: Zapraszamy wszystkich mangowców na nockę pełną wrażeń. Zaczynamy o godzinie 18.00 i do białego rana bawimy się wklimatach meido. Przewidziane, panele, konkursy z nagrodami, wiedzówki, zabawa, zabawa i jeszcze raz zabada do białego rana. Prosimy osoby niepełnoletnie o przyniesienie pozwolenia od rodziców na przebywanie na nocce meido w Pracowni Komiksowej!

- 30 lipca: Azumi Project od 12:00 do późnych godzin wieczornych, planuje zrobić w Pracowni swój dzień, gier i zabaw. Więcej szczegółów.

- od 12 do 16 lipca: przewidziany jest seans z serialem GTO (Great Teacher Onizuka) z aktorami! Sens będzie puszczany codziennie od godziny 13.00 :) Serdecznie zapraszamy do obejrzenia najlepszej naszym zdaniem serialowej ekranizacji mangi.

Mamy nadzieje, ze atrakcje przewidziane na ten miesiąc się podobają i szumnie przybywać na nie będziecie :)

Pracownia Komiksowa mieści się na Suchaninie na ul. Paderewskiego 11. Dojechać można z Gdańska Wrzeszcza 199 oraz 115, natomiast z Gdanska Głównego 130, 184 :) Otwarte mamy od godziny 9-17 w wakacje.

 

Komentarze (1)
Powstanie 1944 w komiksie
 Oceń wpis
   

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji konkursu na komiks „Powstanie ’44 w komiksie”. Tegoroczna edycja konkursu organizowana jest pod hasłem „Morowe Panny”, a motywem przewodnim są kobiety w Powstaniu Warszawskim. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest już tradycyjnie Przemek „Trust” Truściński, honorowym przewodniczącym jury - Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”. Na prace konkursowe czekamy do 1 października 2010 roku.

„Powstanie`44 w komiksie” zyskało uznanie środowiska komiksowego, daje też szansę początkującym artystom. W poprzednich edycjach do konkursu stanęli profesjonaliści - m.in. Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz, Tymek Jezierski,  Rafał Roskowiński, Andrzej Łaski czy Maciej Parowski. Więcej informacji znajduje się na stronie www.1944.pl i www.konkurskomiksowy.1944.pl

Członkowie jury:
Przewodniczący Honorowy – Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel” 
Przemysław „Trust” Truściński 
Tomasz Kołodziejczak – przedstawiciel wydawnictwa Egmont
Krzysztof Gawronkiewicz
Szymon Holcman
Karolina Korwin-Piotrowska
Agata Nowicka „Endo”
Jakub Rebelka
Rafał Skarżycki
Katarzyna Utracka - Przedstawiciel MPW
Mirosław Urbaniak „Miras” - – zwycięzca edycji 2009

Nagrody
 I nagroda w wysokości 2 000 euro brutto;
II nagroda w wysokości  1200 euro brutto;
III nagroda w wysokości  800 euro brutto;

Organizator: Muzeum Powstania Warszawskiego

Partner konkursu: Wydawnictwo Egmont Polska - Klub Świata Komiksu

Patroni medialni: Gazeta Stołeczna, gazeta.pl, Gildia

Mecenas konkursu – POCZTA POLSKA
 

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy