Wystawa -Tomasza Grządzieli
 Oceń wpis
   

PRACOWNIA KOMIKSOWA oraz EDU ART MEDIA zapraszają w dniach 07-30 września 2013 na wystawę:
"KRESKOTOK" - Wystawa szkiców Tomasz "Spella" Grządzieli w Bibliotece Manhattan al. Grunwaldzka 82 Gdańsk-WrzeszczTomasz "SpellCaster" Grządziela - Rocznik 1990. Syn clowna z urodzenia i rysownik z pasji. Rodowity Gdańszczanin, obecnie mieszkający w Sopocie. Czasami wychowawca kolonijny, czasami graphic designer gier video, najchętniej zająłby się ilustrowaniem gier planszowych. Kiedy nie pracuje, rysuje komiksy. Lubi naleśniki.
Rzucił studia na Akademii Sztuk Pięknych, bo wolał robić komiksy. Nie żałuje.
Obecnie siedzi nad pełnometrażowym albumem komiksowym o Gdańskich tramwajach, który zostanie wydany na festiwalu Komiksowa Warszawa w przyszłym roku.
Szkice przedstawione na wystawie powstały na przestrzeni trzech lat i zostały zebrane z trzech różnych szkicowników.

Wszystkie wystawione prace i więcej można zobaczyć na blogu autora - www.kreskotok.blogspot.com

 

 

Komentarze (0)
Wystawa Jerzego Wróblewskiego
 Oceń wpis
   

"Jerzy Wróblewski: artysta wszechstronny, czy artysta idealny?"    Jerzy Wróblewski nie żyje już od 22 lat. Lecz pamięć o nim jest wciąż żywa, nie tylko wśród "komiksiarzy". Rysował na tyle dużo, aby móc nazwać go najpłodniejszym artystą komiksowym naszego kraju. Choć trzeba przyznać, ze zapłacił za to cenę niemałą. Do dziś wielu otwarcie twierdzi, że był uległy wobec cenzury, a w najlepszym razie szedł z nią na kompromis. Ale dzięki temu pracowity i zdolny rzemieślnik stawał się artystą. Miał bowiem możliwość tworzenia, a tym samym praktyki. Wielu "niepokornych" musiało wyjechać z kraju. Nie zgadzali się na rysowanie historii nasyconych po brzegi propagandą socjalistyczną. Wróblewski nie odmawiał. To on jest twórcą grafiki do 30 odcinków o kpt. milicji Janie Żbiku. I to on właśnie stał się autorem charakterystycznej sylwetki tego peerelowskiego bohatera.
    Zaczynał pod koniec lat 50-tych. Były to ilustracje do gazet codziennych. Zwłaszcza do bydgoskiego "Dziennika Wieczornego". Tam wyspecjalizował się w rysowaniu historii przygodowych, szczególnie westernów. Realistyczna, surowa kreska zbliżała jego styl do klasycznego, amerykańskiego. Sprawdzała się także w twórczości satyrycznej. Przez wiele lat współpracował z czasopismem "Karuzela", które zamieszczało jego żarty rysunkowe. Jego jedyny własny bohater - Binio Bill jest rysowany właśnie w taki sposób: połączenie humoreski i westernu.
    Przez 33 lata swej pracy wydał 60 albumów, ponad 70 historii gazetowych, zilustrował kilkanaście książek. Jest autorem okładek, projektów przemysłowych i karykatur. Rysowanie było całym jego życiem. Niedawno imieniem artysty nazwano jedną z ulic jego rodzinnego Inowrocławia. Warto zapamiętać to nazwisko. Nie będzie bowiem przesadą nazwać Jerzego Wróblewskiego jedną z ikon polskiego komiksu. Zmieściłby się w Wielkiej Trójce, obok Christy i Chmielewskiego. To dzięki niemu przecież mogliśmy cieszyć się w latach 70. i 80-tych, tak rzadkimi wtedy na rynku wydawniczym, opowieściami w kadrach - co dawało namiastkę wielkiego świata, kojarzonego wówczas z komiksową Ameryką.


            Wystawa będzie udostępniona od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2013 w Bibliotece Manhattan
            al. Grunwaldzka 82  80-244 Gdańsk-Wrzeszcz

                                                                                                               Zapraszamy

Komentarze (1)
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy