Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
 Oceń wpis
   

                                                                 
 
  Dyskusyjny Klub Komiksu zaprasza 29 lipca o godz. 18.00 na spotkanie poświęcone komiksowi Na własny koszt i jego autorowi Chesterowi Brownowi.

Dyskusją na temat budzącego kontrowersje utworu kanadyjskiego twórcy rozpoczynamy nowy cykl comiesięcznych spotkań komiksowych, podczas których będziemy rozmawiać o konkretnych dziełach, ich autorach, kontekstach interpretacyjnych, a zapewne także o innych kwestiach. Założenie DKK polega na tym, że uczestnicy we własnym zakresie zdobywają i czytają proponowane utwory, a następnie podczas spotkania wspólnie rozmawiamy na ich temat.

Prowadzący: Przemysław Zawrotny 
Komentarze (0)
DKK - Z archiwum Jerzego Wróblewskiego
 Oceń wpis
   


   Wielu czytelników komiksowych zna Jerzego Wróblewskiego jako autora zeszytów o kapitanie Żbiku czy komiksów sensacyjnych wydawanych w latach 80. Jednak to tylko ułamek jego twórczości. Tysiące pasków i ilustracji tworzonych dla lokalnych gazet jest dziś dostępnych jedynie w zbiorach nielicznych bibliotek i grupki kolekcjonerów. Stąd też właśnie pomysł, aby stworzyć cykl albumów, które pozwolą na zebranie tych materiałów.
   W każdym tomie znajdą się po dwie historie: w pierwszym James Hart i Nie z tej ziemi, w drugim Tom Texas i Rycerze prerii. Do tego dojdą jeszcze rewelacyjne dodatki: paski komiksowe z serii Wróbelek oraz ilustracje które Wróblewski tworzył dla Dziennika Wieczornego wśród nich np. bardzo szczegółowe rysunki konkursowe drukowane w świątecznych numerach bydgoskiej popołudniówki.
   Albumy z serii Z archiwum Jerzego Wróblewskiego zostały przygotowane w ramach stypendium na działalność artystyczną i upowszechnianie kultury. W ramach tego projektu część nakładu zostanie rozesłana do bibliotek w całym kraju.
Zapraszamy na spotkanie z pomysłodawcą projektu Maciejem Jasińskim !!!

Komentarze (0)
Image Comics czyli kolejne DKK
 Oceń wpis
   

 

                                                            

 

Image Comics trzecia siła amerykańskiego rynku komiksowego

23 maja 2013  w Pracowni Komiksowej godz. 18.00

     Stosunkowo młode, bo powstałe w 1992 roku amerykańskie wydawnictwo komiksowe Image Comics jest kojarzone przez polskich czytelników głównie z nie najambitniejszymi seriami, choć graficznie efektownymi takimi jak Spawn czy Wild C.A.T.S, którymi zadebiutowało w naszym kraju w latach 90., a także średnio udanymi pozycjami publikowanymi w ramach imprintu Top Cow Productions (Witchblade, The Darkness czy komiksowa adaptacja przygód Lary Croft). Jednak na dorobek tego znaczącego na rynku amerykańskim wydawcy składają się także opowieści inne niż wymienione. Dość powiedzieć, że pośród pięciu komiksów nominowanych w tym roku do Nagrody Eisnera w kategorii Najlepsza Seria znalazły się aż cztery pozycje publikowane przez Image! Nie mówiąc już o niezwykłej i dość nieoczekiwanej popularności komiksu Żywe trupy, spowodowanej przede wszystkim pojawieniem się serialu na jego podstawie. To wszystko, a także fakt, iż Image prężnie działa na polu reedycji amerykańskiej klasyki komiksowej, sprawia, że wydawca ten stał się trzecią siłą na rynku komiksowym w USA. Zapraszamy zatem na odbywające się w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu spotkanie, na którym wspólnie przyjrzymy się charakterowi wspomnianego wydawnictwa oraz jego krótkiej historii.

 

W panelu wezmą udział:

Damian Kaja - doktorant na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor publikacji poświęconych kulturze popularnej oraz komiksowi, współpracownik "Zeszytów Komiksowych".

Przemysław Kołodziej - doktorant na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniem serii komiksowych. Współpracuje z kwartalnikiem "Bliza".

Prowadzący:

Przemysław Zawrotny - doktorant na Uniwersytecie Gdańskim, autor pracy magisterskiej o epickości w komiksie, krytyk komiksowy i literacki.

Komentarze (1)
Komiks w szponach miernoty
 Oceń wpis
   

 

 

 

W czwartek, 16 maja, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Jerzym Szyłakiem, które odbędzie się w ramach działalności DKK Komiksu.

Długo oczekiwana książka najbardziej znanego badacza komiksu, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, elektryzuje środowisko fanów opowieści obrazkowych od momentu, gdy pojawiły się jej pierwsze zapowiedzi. W pracy "Komiks w szponach miernoty" Jerzy Szyłak analizuje dokonania polskich badaczy komiksu, których efekty, a niekiedy także motywacje, stawia pod znakiem zapytania (co autor sugeruje już w ostro sformułowanym tytule książki). Badacz skupia się przede wszystkim na dorobku łódzkich sympozjów komiksologicznych oraz zastanawia się nad pojęciem story artu określającym awangardowe formy komiksu, a także nad kwestiami włączenia tego gatunku artystycznego w obieg galeryjny. Najnowsza publikacja Jerzego Szyłaka to przede wszystkim praca, która zainteresuje środowisko komiksowe, jednak również osoby interesujące się teorią gatunków fabularnych oraz szeroko rozumianą sztuką nie powinny czuć się zawiedzione po lekturze książki. Zaproszenie na spotkanie z autorem jest zatem skierowane nie tylko do miłośników komiksu.

 

Komentarze (0)
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy