Klub Go dla początkujących
 Oceń wpis
   

Go jest najstarszą grą planszową świata. Niezwykle popularna w Chinach, Korei i Japonii. Jej niezwykle proste zasady nie przeszkadzają temu, aby po dziś dzień nie istniał algorytm pozwalający grać w tę grę na poziomie choćby zbliżonym do mistrzowskiego.

Go w Europie nie jest zbyt dobrze znana. Główne zainteresowanie młodych ludzi tą grą bierze się po obejrzeniu mangi lub anime "Hikaru no Go" - wspaniałej 75 odcinkowej opowieści, którą polecamy każdemu - w szczególności osobom nie grającym.

W wymienionych wyżej krajach azjatyckich Go jest grą narodową. Zawodowi gracze otrzymują od państwa pensję, a dzieci uczą się jej od najmłodszych lat przedszkola.

Go jest piękną grą której przebieg jest całkowicie różny od europejskiej mentalności gier planszowych. Jej motyw przewodni to utrzymuj równowagę pomiędzy Tobą a przeciwnikiem, szukaj drobnych słabości i je wykorzystuj, staraj się zyskać inicjatywę, chroń swoją pozycję aby później wykorzystać ją do ataku. Często porównuje się ją z szachami. W Go zaczynamy od pustej planszy (w szachach od ustawionej formacji), celem jest zdobycie i obronienie terytorium (zniszczenie przeciwnika), najlepszym ruchem jest ruch dający tyle samo obu graczom (w szachach dąży się do dysproporcji), cel gry można osiągnąć na kilka różnych sposobów (celem jest zbicie króla).

Różnice w mentalności tej gry są do tego stopnia związane z życiowymi problemami jak militaria czy ekonomia, iż Go jest między innymi obowiązkowym przedmiotem na studiach ekonomicznych na niektórych uniwersytetach, a przez setki lat historii Japonii - każdy oficer musiał studiować jej zasady.

 

KLUB GO w PRACOWNI KOMIKSOWEJ

otwieramy nowy klub dla początkujących

W sierpniu można przyjść o dowolnej porze i nauczyć się zasad tej gry oraz posłuchać o jej historii. Od września odbywać się będą regularne spotkania i szkolenia dla wszystkich chętnych. Planujemy również turnieje dla początkujących i wycieczki na turnieje do innych miast.

serdecznie zapraszamy

 

Komentarze (0)
Po Bałtyckim Festiwalu Komiksu aktualności na wrzesień
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy