Nowa Wystawa
 Oceń wpis
   
Od dziś można w naszej pracowni obejrzeć wystawę krótkich form komiksowych Łukasza Godlewskiego i Marcina Szymczaka. Oboje są młodymi trójmiejskimi artystami, którzy współpracują z naszą pracownią. Dzięki ich uprzejmości mamy okazję przedstawić zarówno prace, które brały udział w międzynarodowych konkursach, jak i zupełnie nowe, nigdzie nie publikowane.

Wystawę można podziwiać przez najbliższy miesiąc.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!
Komentarze (1)
Wizyta
 Oceń wpis
   

Pracowni Komiksowych w Europie jest niewiele. Nie tylko my w Polsce jesteśmy wyjątkowi. Inne kraje też mają bardzo mało podobnych instytucji. Jakiś czas temu postanowiliśmy poszukać je wszystkie i nawiązać kontakt z ludzmi nimi zarządzającymi.

Odnaleźliśmy między innymi RENATE - pracownię komiksową w Berlinie. Kilkanaście dni temu wysłaliśmy do nich maila z zapytaniem o możliwości współpracy. Nasi sąsiedzi uznali, że najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie i postanowili wpaść z niespodziewaną wizytą. Tak więc wczoraj naszą pracownię odwiedziły dwie Niemki.

Były bardzo zainteresowane tym jak funkcjonujemy, w jaki sposób przygotowujemy projekty, jakie są preferencje czytelnicze w Polsce. Dużo również rozmawialiśmy o trójmiejskich rysownikach, bardzo spodobał im się komiks Marka Lachowicza "Człowiek Paroovka"

Sporo rozmawialiśmy o zarządzaniu pracowniami, warsztatach, naszych czytelnikach i doświadczeniach. Była to niezwykle pouczająca wymiana zdań gdyż RENATE istnieje już 10 lat, posiadają 10.000 komiksów i 2 tysięce czytelników - w większości osoby dorosłe.

Postanowiliśmy podjąć współpracę na kilku płaszczyznach. Na początek będzie to wymiana wytaw naszych rysowników, oraz przyjazd rysowników z Niemiec podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu.

Na pewno będziemy w kontakcie z naszymi nowymi znajomymi z siostrzanej pracowni. Tym bardziej, że otrzymaliśmy zaproszenie do Berlina, z którego mamy nadzieję za jakiś czas skorzystamy.


Komentarze (1)
Nowa dostawa komiksów
 Oceń wpis
   
W tym tygodniu dotarło do nas kilka akcesji z nowymi komiksami. Oto lista kilku z nich:

1. Dla dzieci
- Giga Gianty
- Asterix na igrzyskach olimpijskich
- W.I.T.C.H.

2. Dla młodzieży
- podręczniki RPG
- Authority 3
- Rozkosz
- Piekło, niebo
- Dom żałoby
- Szanowny
- Bibułka i Otoczka Otoczaka
- Buty

3. Manga
- Utena Rewolucjonistka
- Inu Yasha

4. Dla dorosłych
- Priest tom 6
- Suppli 1-3

W przyszłym miesiącu można spodziewać się kolejnych akcesji. Między innymi najnowszego tomu Lanfeusta, Black Hole, 4 tom Suppli i wiele innych.
Komentarze (0)
Marvel vs DC Comics
 Oceń wpis
   
To dwie największe firmy produkujące komiksy w USA. Stworzyły wielu znanych wszystkim superbohaterów: supermana, batmana, spidermana, X-menów i dziesiątki innych. Na stanie Pracowni Komiksowej jest przeszło pół tysiąca komiksów tych dwóch wydawnictw. Niektóre w formie zeszytowej inne jako zbiory w twardej okładce.

Do komiksów najbardziej lubianych przez naszych czytelników należą te pozycje, które łączą przygody superbohaterów. Przykładowo superman vs alien, batman vs spawn, hitman vs lobo, wolverine and hulk. Mamy również wspaniały komiks "Przyjdź Królestwo", w którym występują wszyscy bohaterowie stworzeni przez DC Comics. Inną perełką jest zbiór komiksów po angielsku nigdy nie wydanych w Polsce.

Jednym z pytań, które zadajemy na organizowanych lekcjach bibliotecznych jest "dlaczego nigdy nie powstanie komiks superman vs spiderman, bądź punisher vs batman?" Powód jest dość banalny. Ci bohaterowie należą do różnych wydawnictw i aby wydać taki komiks obie firmy musiałby się dogadać.

Poniżej przedstawiamy listę komiksów obu wydawnictw, które posiadamy:
1. Marvel Comics
- spiderman
- X-men
- punisher
- daredevil
- fantastyczna czwórka
- ghost rider
- venom
- volverine
- banner
- born
- hulk
- conan
- blade
- inhumans
- avangers
- abramakabra

2. DC Comics
- batman
- superman
- aliens
- darkness
- lobo
- sam i twitch
- spawn
- 100 naboi
- rising stars
- battle chasers
- green arrow
- wild cats
- transmetropolitan
Komentarze (3)
Komiksowe Trójmiasto
 Oceń wpis
   

Oto bardzo krótkie sylwetki ludzi komiksu związanych z trójmiastem.

Listę naszą otwiera oczywiście Janusz Christa - chyba najbardziej znany polski rysownik komiksowy. Urodził się w 1934 roku w Wilnie, jednakże praktycznie całą swoją twórczość związał z trójmiastem. Pisał dla Wieczora Wybrzeża, Świata Młodych, wydano ponad 30 jego albumów. Aktualnie mieszka w Sopocie.

profesor Jerzy Szyłak - pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, teoretyk literatury i filmoznawca. Autor dziesiątek scenariuszy komiksowych i książek poświęconych komiksowi i filmowi.

Jan Plata-Przechlewski - urodzony w 1959 roku. Zajmuje się komiksem oraz fantastyką.  Jego najbardziej znany cykl to Wampirus Wars.

Jacek Federowicz - satyryk i aktor. Mniej znany jako autor komiksów, które podobnie jak jego programy i audycje były poświęcone satyrze.

Jacek Frąś - urodzony w 1977 roku - autor rysunków i krótkich form komiksowych. Zdobywca wielu nagród, oraz perkusista.

Sławomir Jezierski - współtwórca Kicia Przystojniaka. Rysował do Playboya, Świata Komiksu, Super Boom! i Wieczoru Wybrzeża.

Radosław Kleczyński - scenarzysta i rysownik. Razem ze Sławomirem Jezierskim tworzył Kicia Przystojniaka.

Marek Lachowicz - twórca Człowieka Paroovki. Specjalizuje się w przedstawianiu historii abstrakcyjnych postaci i absurdalnego humoru.

Mateusz Skutnik - grafik komputerowy i twórca komiksów. Współpracował z Jerzym Szyłakiem. Stworzył m.in. komiks Rewolucje.

Krzysztof Wyrzykowscy - urodził się w 1975 roku w Bydgoszczy, studiował w Gdańsku i tu aktualnie mieszka. Jest projektantem w agencji reklamowej. Twórca komiksów Pomarańczowy Deszcz, Los Lobos, Marionetki, Dies Irae.

Janusz Wyrzykowski - młodszy brat Krzysztofa. Również zamieszkały w Gdańsku. Publikował w magazynie Kontra.

Wojciech Olszówka - rysownik komiksów i scenarzysta. Współpracuje z Wieczorem Wybrzeża i Dziennikiem Bałtyckim.

Tomasz Mering - autor komiksów, miłośnik akwareli. Mieszka w Wejherowie

Jakub Babczyński - urodzony w 1980 roku, rysuje do scenariuszy Jerzego Szyłaka. Debiutował na łamach gdańskiego magazynu Vormkfasa.

Ola Spanowicz - mieszka w Wejherowie, ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się malarstwem.

January Misiak - urodzony w 1972 roku w Szczecinie. Zajmuje się komiksem, rysunkiem satyrycznym i malarstwem olejnym.

Bernard Sznajder - urodzony w 1982 roku. Jego prace ukazywały się w magazynach AQQ, Fenix, Komiks Forum.

Jakub Rebelka - zdobywca wielu nagród na łódźkich OKTK. Jego komiksy ukazywały się w AQQ, Komiks Forum, Antologii komiksu i Czerwonym Karle.

Więcej o naszych rysownikach można znaleźć w Antologii komiksu polskiego. Oraz na ich prywatnych blogach i stronach internetowych.

Komentarze (3)
Biblioteki w nowych czasach
 Oceń wpis
   
Misja bibliotek bardzo zmieniła się przez ostatnie dziesięciolecie. Do głównego zadania - jakim jest wypożyczanie i katalogowanie książek, doszły nowe:

1. Prowadzenie kawiarenki internetowej - dziś większość bibliotek ma, lub niedługo będzie miała mini kawiarenkę internetową dla czytelników (przykładowo w pracowni komputerowej mamy 5 stanowisk). Dodatkowo zakładane są darmowe punkty bezprzewodowego internetu tzw. hotspoty (takowy również działa u nas).
W związku z powszechnością Internetu i komputerów bibliotekarze również wykorzystują ułatwienia jakie one oferują. Stworzono więc katalog online, gdzie łatwo możemy sprawdzić która filia posiada daną książkę, czy jest ona aktualnie wypożyczona, a nawet dokonać rezerwacji. Katalog online stopniowo wypiera katalogi kartkowe. Niestety trochę jeszcze czasu minie, aż biblioteki będą całkowicie opierać się na katalogu online - powodem nie jest wcale opieszałość i niechęć do zmian, lecz ogromna liczba książek które należy wprowadzić do bazy danych. Biblioteka mająca tysiące książek (a często dziesiątki tysięcy) potrzebuje miesięcy na stworzenie bazy danych.

2. Udzielanie informacji i specjalistycznych porad. Niektóre biblioteki ukierunkowane są na konkretną dziedzinę. W naszym przypadku to komiks, ale są również biblioteki techniczne, naukowe, prezentujące kulturę regionu i inne. W takich miejscach można spotkać ludzi, którzy chętnie pomogą i doradzą w danej dziedzinie. My jako pracownia komiksowa wspomagamy przyszłych maturzystów dostarczając i wskazując im materiały do przygotowywanych przez nich prezetacji o komiksie, pomagamy młodym rysownikom i scenarzystom, oraz co chyba najważniejsze staramy się konsolidować środowisko komiksowe z trójmiasta.

3. Prowadzenie lekcji bibliotecznych. Kiedyś lekcja sprowadzała się do pokazania biblioteki i wytłumaczenia działania katalogu kartkowego. Dziś tematyka jest znacznie większa i skierowana do znacznie szerszej grupy odbiorców. Na nasze lekcje przychodzą zarówno 8-latkowie z podstawówki jak i uczniowie techników i liceów. Tematyka jaką oferujemy to:
- nauka rysowania postaci komiksowych,
- tworzenie komiksów,
- tworzenie scenariuszy i zaawansowane tworzenie komiksów,
- historia komiksu,
- kaligrafia japońska i opowieści o Japonii,
- ciekawostki matematyczne i informatyczne.
Jedna lekcja (na wybrany temat) u nas trwa około 90 minut.

4. Organizacja wystaw, warsztatów i imprez kulturalnych. Tym biblioteki zajmują się już od dawna, aczkolwiek dziś bardziej niż kiedykolwiek ten aspekt jest rozwijany. Głównym motorem napędowym są dotacje z UE i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteki, które mają bardzo skromny budżet wystarczający zaledwie na pokrycie pensji pracowników i kosztów związanych z remontami i eksploatacją - szukają nowych źródeł finansowania, które pozwoliłyby się im rozwijać. Wszystkie warsztaty u nas organizowane są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Informatyzacja bibliotek jest projektem realizowanym w oparciu o pieniądze z UE, tworzenie specjalistycznych bibliotek również rozpoczyna się od pisania projektu i szukania źródeł finansowania.
Nie zasypujemy gruszek w popiele. Dziś bibliotekarz musi być specjalistą od pisania projektów i pozyskiwania środków na nie.
Z przyjemnością muszę również poinformować, że kończymy przygotowania do kwietniowej imprezy poświęconej literaturze popularnonaukowej. Dopracowujemy jeszcze detale, ale już możemy poinformować, że 16 kwietnia odwiedzi nas pani Szarlota Pawel - autorka przygód Kleksa Jonka i Jonki.

5. Ostatnim elementem, który po trochu zawiera się w tym co już zostało przedstawione to pomoc wszystkim, którzy się do nas zgłaszają. Jeśli ktoś przychodzi do nas bo potrzebuje zeskanować dokumenty do CV, wyszukać informacje w internecie potrzebne do szkoły to może liczyć na naszą pomoc. Jednak nie kończymy tylko na tym. Udzielamy również informacji turystycznych, pomagamy nawiązać kontakt z ludźmi związanymi z komiksem, w sposób indywidualny podchodzimy do naszych czytelników. Znamy ludzi, którzy do nas przychodzą, a często przychodzą całe rodziny, interesujemy się naszymi uczniami i często doradzamy im w sprawach związanych ze szkołą i edukacją. Nie zawsze możemy zastąpić edukacyjną i wychowawczą rolę szkoły czy domu, ale przy pomocy dostępnych nam środków radzimy sobie całkiem nieźle.

W Pracowni Komiksowej staramy się realizować wszystkie wymienione powyżej rzeczy. Jesteśmy małym domem kultury (niestety na osiedlu żadnego nie ma), gdzie każdy może przyjść i znajdzie coś dla siebie. To co zostało tu opisane to ideał, do którego dążą bibliotekarze i dyrekcja WiMBP w Gdańsku.
Mit bibliotekarki w rogowych okularach starej spódnicy i  przydługim sweterku robionym na drutach odchodzi do lamusa. Dziś bibliotekarz to specjalista w wielu dziedzinach, człowiek otwarty i potrafiący dotrzeć do czytelnika.
Czasy się zmieniają i jeśli biblioteki nadążą za tymi zmianami - będziemy mieć gwarancję, że będą one zawsze potrzebne i chętnie odwiedzane przez czytelników.
Komentarze (0)
Ekranizacje komiksów
 Oceń wpis
   
Przy współczesnej technice filmowej zrobienie ekranizacji komiksu nie jest takie trudne. Wykorzystują to amerykańskie firmy Marvel i DC Comics powołując do życia na planie filmu kolejnych superbohaterów. Mamy więc w filmach Supermana, Spidermana, Batmana, Hulka, sędziego Dread, Punishera, X-menów, kapitana Amerykę i wielu innych...
Ekranizacja komiksów rozpoczęła się od lat 60-tych. Barbarella (1968) i Batman (1966) to jedne z pierwszych filmów opartych na komiksach. Później powstały: Popeye The Sailor, Conan Barbarzyńca, Heavy metal, Kaczor Howard, Żółwie Ninja.
Jednakże nie zawsze kierunek jest: najpierw komiks, później film. Dla przykładu nie służy predator i alien - postacie z dwóch filmów z lat 80-tych, doczekały się swoich komiksów i dalszych ekranizacji. Podobnie jest z Gwiezdnymi Wojnami, Parkiem Jurajskim i wieloma innymi tytułami - w tych przypadkach to komiks jest robiony po filmie, a jego jakość często jest wątpliwa.

W Japonii główny kierunek to komiks => film. Najpierw autor tworzy dużo tomików opowiadań, a następnie pojawia się anime. Za przykłady mogą służyć najbardziej znane w Polsce tytuły: Dr. Slump, Dragon Ball, Naruto, Bleach. Niejednokrotnie anime jest robione równolegle z komiksem. Co ciekawe autorzy nie zachowują zgodności i dodają w anime wiele dodatkowych wątków i opowieści.

Jednak kilka zależności komiks-anime w japońskich produkcjach zasługuje na uwagę:
- Evangelion - najpierw powstało anime (cały serial) a dopoiero komiks (który jest rysowany od 10 lat i opowiada dokładnie tę samą historię co anime)
- Ghost in the Shell - komiksy i anime znacznie się od siebie różnią. Bohaterowie mają inne charaktery i operują na innym tle. Można powiedzieć, że są tu równolegle światy i alternatywne historie - zresztą autorzy w ten sam sposób to tłumaczą
- Battle Angel Alita - zekranizowano tylko jeden z 8 tomów komiksu. Nad czym niestety bardzo ubolewam, bo zarówno komiks jak i ekranizacja jest na bardzo wysokim poziomie.

Wspomnieć jeszcze należy o ekranizacjach japońskich komiksów w których grają aktorzy - zrobienie anime na podstawie mangi jest proste, ale zrobienie filmu dużo trudniejsze. W ostatnich latach pojawiło się sporo takich filmów, przykładowo: Initial D, Deach Note, Prince of Tennis, są również live action (coś na wzór przedstawienia teatralnego) - np: Bleach.
Są również duże produkcje, które wedle plotek już dawno powinny się pojawić: Dragon Ball i Evangelion.

Wchodząc na grunt europejski też jest sporo komiksów i ekranizacji, o których warto wspomnieć. Dla przykładu Muminki - najpierw powstał komiks, potem książka (obie rzeczy stworzyła Tove Jansson) dopiero później powstały filmy. Mało osób wie o tym, że komiks Muminków był pierwszy - a jeszcze mniej wie, że stworzyła go autorka książki.
Idąc dalej mamy mało znany film francuski Immortel z 2004 roku jest to adaptacja pierwszej powieści z "trylogii Nikopola".
Najbardziej znanym komiksem europejskim i jego ekranizacjami jest pewnie Asterix i Obelix.

Na rynku polskim doczekaliśmy się wątpliwej jakości ekranizacji Kajka i Kokosza. Był również film Tytus Romek i Atomek. Nie możemy również zapomnieć o komiksie o Kapitanie Klossie.

Ogólnie - filmów które są ekranizacjami komiksów jest kilkadziesiat (jeśli nie kilkaset), komiksów które są robione po filmie równie wiele. Nawet jak odejmniemy nawet komercyjne produkcje niskiej jakości pozostanie bardzo dużo tytułów.
Do moich ulubionych należą Metropolis (film z 1927 roku, komiks z lat 60-tych i film animowany z 2001) - polecam każdemu z zapoznaniem się z tymi produkcjami.
Z amerykańskich filmów polecę Unbreakable - nie ze względu na to że jest ekranizacją komiksu (bo nie jest), ale ze względu na jego fabułę, która bardzo wiele o komiksie mówi.

Oczywiście komiksy nie powstają tylko na podstawie filmów. Mogą to być gry komputerowe (Tomb Rider, World of Warcraft), książek (Hobbit, Kolor Magii, Conan Barbarzyńca, Tarzan, Zorro, czy choćby Biblia), a nawet gier planszowych (Warhammer).

Jeśli ktoś poszukuje więcej informacji polecam książkę Jerzego Szyłaka "Komiks i okolice kina".
Komentarze (3)
O mnie
komiks
Biblioteka Manchattan Gdańsk - Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 82 80-001 poniedziałek - sobota 9:00 - 21.00

Ankieta
Jaką działalność powinna rozwinąć pracownia?
organizacja warsztatów
organizacja imprez jak Bałtycki Festiwal Komiksu
wypożyczanie komiksów i powiększanie księgozbioru
wydawanie komiksów młodych zdolnych rysowników
organizacja wystaw i spotkań autorskich
Najnowsze wpisy
2014-09-23 14:05 Warsztaty Komiksowe w Pracowni
2014-07-25 20:11 Wyniki Konkursu
2014-07-23 10:43 Następny Dyskusyjny Klub Komiksu
2014-07-23 10:15 Nagrody GDAK 2014
2014-05-16 12:55 Konkurs Na Pasek Komiksowy